Chiang Rai Night Bazaar

★ 4.8 (7K+ recensioner) • 13K+ bokad
Översikt
Saker att göra
Hotell

Chiang Rai Night Bazaar Biljetter och rundturer

Vit & Blå Tempel Heldagskulturresa
Sommarerbjudande
Klook's choice
Turer • Chiang Rai

Vit & Blå Tempel Heldagskulturresa

Boka nu inför imorgon
Upphämtning vid hotellet
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
★ 4.4 (481) • 9K+ bokad
Från kr 269
20 rabatt
REA
Skräddarsydd resa: Chiang Mai, Chiang Rai, Pai, Mae Hong Song av AK Travel
Klook's choice
Turer • Från Chiang Mai

Skräddarsydd resa: Chiang Mai, Chiang Rai, Pai, Mae Hong Song av AK Travel

Boka nu inför imorgon
Upphämtning vid hotellet
Privat rundtur
Liten grupp
Privat grupp
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
★ 4.5 (49) • 400+ bokad
Från kr 835
Tempeltur i Chiang Rai: Vita templet, Blå templet & Röda templet
Turer • Från Chiang Mai

Tempeltur i Chiang Rai: Vita templet, Blå templet & Röda templet

Boka nu inför imorgon
Upphämtning vid hotellet
Privat rundtur
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
★ 4.8 (583) • 4K+ bokad
Från kr 239
Anpassningsbar guidad tur i Chiang Rai – Heldag
Turer • Från Chiang Rai

Anpassningsbar guidad tur i Chiang Rai – Heldag

Boka nu inför imorgon
Upphämtning vid hotellet
Privat rundtur
Privat grupp
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
★ 4.7 (10) • 100+ bokad
kr 1,003
Introduktionskurs i Muay Thai-boxning för nybörjare i Chiang Rai
Utomhus- och sportaktiviteter • Chiang Rai

Introduktionskurs i Muay Thai-boxning för nybörjare i Chiang Rai

Boka nu inför imorgon
Morgonavgång
Upp till 3 timmar
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
★ 5.0 (6)
Från kr 66
Thailändsk matlagningskurs i Suwannee med marknadstur
Kulturella upplevelser • Chiang Rai

Thailändsk matlagningskurs i Suwannee med marknadstur

Boka nu inför imorgon
Morgonavgång
3-5 timmar
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
★ 5.0 (33) • 300+ bokad
kr 334
Chiang Rai: Upptäck 7 platser du måste se & biljetter, lunch ingår
Turer • Chiang Rai

Chiang Rai: Upptäck 7 platser du måste se & biljetter, lunch ingår

Boka nu inför imorgon
Kostnadsfri avbokning
★ 4.7 (35) • 200+ bokad
kr 401
MBT Muay Thai Gym-klass i Chiang Rai
Kulturella upplevelser • Chiang Rai

MBT Muay Thai Gym-klass i Chiang Rai

Boka nu för idag
Upp till 3 timmar
kr 232

Boendealternativ i Chiang Rai Night Bazaar

B2 Chiang Rai Night Bazaar Boutique & Budget Hotel
Hotell • Chiang Rai

B2 Chiang Rai Night Bazaar Boutique & Budget Hotel

Omedelbar bekräftelse
★ 3.2 (21)
Från kr 75.03
Sann Hotel
Hotell • Chiang Rai

Sann Hotel

Omedelbar bekräftelse
★ 4.5 (115)
Från kr 242.51
kr 252.19
The Legend Chiang Rai Boutique River Resort and Spa
Hotell • Chiang Rai

The Legend Chiang Rai Boutique River Resort and Spa

Omedelbar bekräftelse
★ 4.4 (391)
Från kr 438.52
Lavanda Hotel Chiang Rai
Hotell • Chiang Rai

Lavanda Hotel Chiang Rai

Omedelbar bekräftelse
★ 4.8 (16)
Från kr 297.00
Chayadol Resort
Hotell • Chiang Rai

Chayadol Resort

Omedelbar bekräftelse
★ 4.3 (146)
Från kr 219.07
Nai Ya Hotel
Hotell • Chiang Rai

Nai Ya Hotel

Omedelbar bekräftelse
★ 4.4 (16)
Från kr 352.59
Sooknirund Hotel
Hotell • Chiang Rai

Sooknirund Hotel

Omedelbar bekräftelse
★ 4.7 (38)
Från kr 567.27
Riva Vista Riverfront Resort Chiangrai
Hotell • Chiang Rai

Riva Vista Riverfront Resort Chiangrai

Omedelbar bekräftelse
★ 4.7 (24)
Från kr 563.00
Bed Villa Resort Chaing Rai
Hotell • Chiang Rai

Bed Villa Resort Chaing Rai

Omedelbar bekräftelse
★ 3.9 (35)
Från kr 152.05
Maryo Resort Chiangrai
Hotell • Chiang Rai

Maryo Resort Chiangrai

Omedelbar bekräftelse
★ 4.4 (155)
Från kr 397.91
MORA Boutique Hotel
Hotell • Chiang Rai

MORA Boutique Hotel

Omedelbar bekräftelse
★ 4.9 (297)
Från kr 408.95
La Maison Blanche Chiang Rai Resort
Hotell • Chiang Rai

La Maison Blanche Chiang Rai Resort

Omedelbar bekräftelse
Slutsåld

Mer att utforska

Chiang Rai Province biluthyrning | Välj bland flera bilmodeller
Biluthyrning • Chiang Rai

Chiang Rai Province biluthyrning | Välj bland flera bilmodeller

Omedelbar bekräftelse
6K+ bokad
Från kr 142
kr 169
16 rabatt

Chiang Rai Night Bazaar-recensioner

4.8 /5
7K+ recensioner
Läs alla recensioner
Klook User
10 mar
Även om turen var lite stressig, var guiden Eikzy mycket professionell och vänlig. Mycket tillmötesgående med våra önskemål. Föraren var mycket tålmodig och körde försiktigt hela vägen.
Klook User
28 feb
Budgethotell med bra läge, god service och mycket rent. Superbekvämt och kommer definitivt att användas igen.
HUANG ****
25 feb
Guiden var mycket professionell i sin introduktion och omsorg, och informerade oss aktivt om fotovinklar och tog till och med bilder åt oss (inklusive instruktioner för att spela in slow motion-videor), vilket resulterade i många vackra foton 🤓; dessutom rekommenderade guiden den supergoda kokos- och mangoglassen vid Blå templet 😋 (även jag som inte gillar kokos- och mangoprodukter var full av lovord).
Klook User
18 feb
Peter var en fantastisk guide, mycket vänlig och informativ. Gruppen på 9 personer var lagom stor och vi hade gott om tid vid varje plats. Trots dess nyliga konstruktion är Vita templet fascinerande, och att känna till dess ursprung från Peter i förväg gjorde det ännu mer intressant. Hela utflykten, även om det var en lång dag, överträffade våra förväntningar.
Camille ******
16 feb
Hotellet var lätt att hitta, det är mycket rent, personalen var tillmötesgående och frukosten var så god.
liao *****
16 feb
Även om resan var lång var tiden välplanerad och kontrollerad, och biljetterna var förberedda i förväg, vilket gav oss mer tid att besöka. Det stod dock "Röda templet" i reklamen, men vi besökte faktiskt det stora Guanyin-templet (vilket också var fantastiskt).
2+
Klook 用戶
12 feb
Femstjärnigt hotell, synd att vi kom för sent och bara hann använda vattenrutschbanan och lazy river-anläggningen! Frukosten var god! Synd att rummet inte hade något badkar, och det vore bättre om hårtorken inte satt fast i väggen!
Пользователь Klook
12 feb
Utmärkt tur! Vi såg de flesta av stadens huvudattraktioner. Tidsplaneringen var mycket väl genomtänkt, med tillräckligt med tid för allt utan att känna sig stressad. Lunch och alla biljetter ingick. Transfern var också mycket bekväm. Ett särskilt tack till guiden; det var mycket intressant att lyssna på honom. En blandning av informativ fakta och roliga skämt! Atmosfären är 10/10. Jag rekommenderar den varmt!
1+

Populära platser nära Chiang Rai Night Bazaar

68K+ besökare
59K+ besökare
14K+ besökare
13K+ besökare
13K+ besökare

Vanliga frågor om Chiang Rai Night Bazaar

Vilken är den bästa tiden att besöka Chiang Rai Night Bazaar?

Hur kan jag ta mig till Chiang Rai Night Bazaar?

Är det acceptabelt att pruta på Chiang Rais nattmarknad?

Vilka transportalternativ finns tillgängliga i Chiang Rai?

Vad bör jag veta om kulturellt etikettsregler när jag besöker Chiang Rai?

Vad ska jag ta med mig när jag besöker Chiang Rais nattmarknad?

Vad du behöver veta om Chiang Rai Night Bazaar

Upptäck den förtrollande lockelsen hos Chiang Rais nattbasar, ett pulserande nav för kultur, mat och tradition, beläget i hjärtat av Chiang Rai-provinsen. Denna livliga marknad är ett måste för resenärer som söker en autentisk smak av norra Thailands rika livsväv. När natten faller vaknar basaren till liv och erbjuder en fest för sinnena med sin unika blandning av shopping, mat och underhållning. Här frodas andan från det gamla Lanna-riket mitt i moderniteten och fångar essensen av Chiang Rais lokala charm. Oavsett om du utforskar de färgstarka stånden fyllda med lokalt hantverk eller njuter av de mångsidiga kulinariska läckerheterna, lovar Chiang Rais nattbasar en oförglömlig upplevelse som kommer att fängsla alla besökare.
Chiang Rai Night Bazaar, Chiang Rai, Chiang Rai Province, Thailand

Anmärkningsvärda landmärken och sevärdheter du inte får missa

Chiang Rais nattbasar

Kliv in i Chiang Rais nattlivs pulserande hjärta på nattbasaren, där luften är fylld av lockande dofter av nordthailändsk mat och ljudet av liveframträdanden. Denna livliga knutpunkt är en skattkista av handgjorda hantverk, trendigt mode och unika souvenirer som återspeglar regionens rika kulturella mångfald. Oavsett om du är en matälskare som vill prova autentiska Lanna-rätter eller en kulturintresserad som vill insupa den lokala atmosfären, utlovar nattbasaren en oförglömlig upplevelse.

Lokalt hantverk och souvenirer

Upptäck Chiang Rais konstnärliga själ på nattbasaren, där en mängd stånd visar upp traditionellt thailändskt hantverk och textilier. Varje föremål berättar en historia om regionens rika kulturarv och ger dig chansen att ta med dig en bit av norra Thailands unika charm hem. Från intrikat vävda tyger till vackert utformade souvenirer är detta den perfekta platsen för att hitta unika skatter som fångar essensen av dina resor.

Liveframträdanden

Lägg till en touch av magi till din kväll på Chiang Rais nattbasar med fängslande liveframträdanden som hyllar de konstnärliga traditionerna i norra Thailand. Medan du vandrar genom marknaden kan du låta rytmerna av livemusik och graciösa traditionella dansföreställningar förtrolla dig. Dessa kulturella uppvisningar förstärker inte bara den livliga atmosfären utan erbjuder också ett fönster in i regionens pulserande konstnärliga arv, vilket gör ditt besök verkligt minnesvärt.

Kulturell betydelse

Chiang Rais nattbasar är en pulserande kulturell knutpunkt där både lokalbefolkning och turister samlas för att fördjupa sig i områdets rika traditioner. Denna livliga marknad är en återspegling av de olika kulturella influenser som har format Chiang Rai genom åren. Staden är genomsyrad av Lanna-kungarikets historia och erbjuder en djupdykning i sitt kulturarv, från Yi Peng-festivalen till ursprunget till Smaragdbuddhan. Nattbasaren är mer än bara en shoppingdestination; det är en kulturell upplevelse som erbjuder en inblick i det lokala sättet att leva genom sitt varierande utbud och livliga atmosfär.

Lokalt kök

Påbörja ett kulinariskt äventyr på Chiang Rais nattbasar, där en mängd gatuköksstånd erbjuder lokala delikatesser som är ett bevis på stadens Lanna-rötter. Måste-prova-rätter inkluderar Khao Soi, en rik kokoscurry-nudelsoppa, och Sai Ua, en smakrik nordthailändsk korv. Marknaden är ett paradis för matälskare och visar upp smaker och texturer som är unika för norra Thailand med rätter som app mu, nam och gang hung lay. Njut av de autentiska thailändska smakerna och njut av ett brett utbud av traditionella snacks och måltider som gör denna marknad till ett paradis för matälskare.