Yankee Stadium

★ 5.0 (55K+ recensioner) • 63K+ bokad
Översikt
Saker att göra
Hotell

Yankee Stadium Biljetter och rundturer

Upplev Frihetsgudinnan med olika turalternativ
Turer • New York

Upplev Frihetsgudinnan med olika turalternativ

Boka nu för idag
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
★ 4.3 (131) • 6K+ bokad
Från RM 118.49
Det bästa av NYC – Komplett båttur runt Manhattan (Circle Line)
Kryssningar • New York

Det bästa av NYC – Komplett båttur runt Manhattan (Circle Line)

Boka nu inför imorgon
Upp till 3 timmar
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
★ 4.5 (70) • 3K+ bokad
RM 212.45
Manhattan, Bronx, Queens & Brooklyn-tur från New York
Turer • New York

Manhattan, Bronx, Queens & Brooklyn-tur från New York

Boka nu för idag
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
★ 4.3 (3)
RM 281.89
Helikoptertur över New York City från Charm Aviation
Turer • New York

Helikoptertur över New York City från Charm Aviation

Boka nu för idag
Morgonavgång
Upp till 3 timmar
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
★ 4.1 (9) • 400+ bokad
Från RM 1,201.09
Yankees Stadium vandringstur i New York
Turer • New York

Yankees Stadium vandringstur i New York

Boka nu för idag
Omedelbar bekräftelse
50+ bokad
RM 187.95
Helikoptertur över New York City från New Jersey
Turer • Linden

Helikoptertur över New York City från New Jersey

Morgonavgång
Upp till 3 timmar
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
200+ bokad
RM 1,449.99
Helikoptertur i NYC från New Jersey
Turer • New York

Helikoptertur i NYC från New Jersey

Morgonavgång
Upp till 3 timmar
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
RM 1,364.49
Tur i Manhattan, Bronx, Queens och Brooklyn i New York City
Turer • New York

Tur i Manhattan, Bronx, Queens och Brooklyn i New York City

Boka nu för idag
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
100+ bokad
RM 281.89
Privat halvdagsutflykt till Harlem & Bronx i New York
Turer • New York

Privat halvdagsutflykt till Harlem & Bronx i New York

Privat rundtur
Liten grupp
Privat grupp
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
RM 1,326.85
New York Apollo Theater Halvdags kulturell rundtur i liten grupp
Turer • New York

New York Apollo Theater Halvdags kulturell rundtur i liten grupp

Boka nu inför imorgon
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
50+ bokad
RM 343.19
Biljett till American Museum of Natural History
Museer • New York

Biljett till American Museum of Natural History

Boka nu för idag
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
★ 4.6 (398) • 40K+ bokad
Från RM 179.35
Biljett till New York Botanical Garden
Parker och trädgårdar • New York

Biljett till New York Botanical Garden

Boka nu inför imorgon
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
★ 4.6 (30) • 3K+ bokad
RM 142.99

Boendealternativ i Yankee Stadium

Cabana Hotel Yankee Stadium
Hotell • New York

Cabana Hotel Yankee Stadium

Omedelbar bekräftelse
★ 2.9 (1,004)
Från RM 590.62
The Central Park North
Hotell • New York

The Central Park North

Omedelbar bekräftelse
★ 3.6 (772)
Från RM 570.16
Opera House Hotel
Hotell • New York

Opera House Hotel

Omedelbar bekräftelse
★ 4.6 (1,321)
Från RM 431.07
Highbridge Hotel
Hotell • New York

Highbridge Hotel

Omedelbar bekräftelse
★ 4.6 (4,263)
Från RM 308.59
West Side YMCA
Hotell • New York

West Side YMCA

Omedelbar bekräftelse
★ 3.4 (2,075)
Slutsåld
Melrose Hotel
Hotell • New York

Melrose Hotel

Omedelbar bekräftelse
★ 4.6 (592)
Från RM 475.30
Hotel MOCA NYC
Hotell • New York

Hotel MOCA NYC

Omedelbar bekräftelse
★ 3.1 (1,006)
Från RM 563.19
RM 616.33
La Quinta Inn & Suites by Wyndham New York City Central Park
Hotell • New York

La Quinta Inn & Suites by Wyndham New York City Central Park

Omedelbar bekräftelse
★ 3.3 (1,207)
Från RM 522.98
Umbrella Hotel
Hotell • New York

Umbrella Hotel

Omedelbar bekräftelse
★ 3.3 (344)
Från RM 589.77
Edge Hotel
Hotell • New York

Edge Hotel

Omedelbar bekräftelse
★ 4.6 (1,001)
Från RM 629.37
Radio Hotel
Hotell • New York

Radio Hotel

Omedelbar bekräftelse
★ 4.3 (2,492)
Från RM 672.88
RM 918.79
The Park Ave North
Hotell • New York

The Park Ave North

Omedelbar bekräftelse
★ 3.9 (794)
Från RM 525.51

Mer att utforska

Chicago Broadway Show-biljett i New York
Evenemang och shower • New York

Chicago Broadway Show-biljett i New York

Boka nu för idag
Omedelbar bekräftelse
★ 4.7 (134) • 4K+ bokad
Från RM 293.39
RM 304.35
Konsertbiljett till Harlem Jazz Series i New York
Evenemang och shower • New York

Konsertbiljett till Harlem Jazz Series i New York

Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
★ 3.3 (3)
RM 109.45
LaGuardia Airport Lounge Service av Air Canada Maple Leaf Lounge
Resetjänster • New York

LaGuardia Airport Lounge Service av Air Canada Maple Leaf Lounge

Boka nu inför imorgon
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
RM 216.55

Yankee Stadium-recensioner

5.0 /5
55K+ recensioner
Läs alla recensioner
Noda ****
6 mar
Det var väldigt bekvämt. Naturhistoriska museet var mycket stort och roligt. Jag blev exalterad eftersom det fanns utställningar som jag sett i filmer.
Liu *******
2 mar
Det finns många djur- och växtprover eller avgjutningar att titta på, och dinosaurieskelett och reliker är också spännande.
2+
클룩 회원
31 jan
Det finns många utställningar att se, inklusive uppstoppade djur. Du måste byta ut QR-koden mot en fysisk biljett för att komma in.
Eunice ***
18 jan
Ett måste! Vår guide, Ramundo, var kunnig och vänlig. Han tog oss tålmodigt genom museets olika delar. Mycket uppskattat, en trevlig upplevelse.
Klook User
7 jan
Det var en fantastisk kryssning och personalen ombord var mycket vänlig. Jag älskade reseledarens kommentarer, och överlag var det ett utmärkt sätt att se staden från bekvämligheten av din plats inne i hytten. Du kan också gå ut på däck för att ta bilder, eftersom fönstren inuti oftast har lite fläckar.
mc ****
3 jan
Trots att jag redan köpt en biljett online, fick vi köa både utomhus (under vintern) och inomhus. Efter att du passerat säkerhetskontrollen måste du visa upp din onlinebiljett för att få en pappersbiljett. Det tog oss cirka 30 minuter bara för att få en pappersbiljett. Se till att avsätta gott om tid när du besöker oss.
2+
Albert **
2 jan
New York Botanical Garden är en vacker och avkopplande plats. Växterna och blommorna är välskötta och mycket färgstarka. Att promenera runt i trädgården känns fridfullt och uppfriskande. Det finns många områden att utforska, och du kan lära dig om olika typer av växter. Det är en perfekt plats att varva ner och njuta av naturen mitt i staden.
Albert **
2 jan
American Museum of Natural History är en fantastisk plats att besöka. Utställningarna är mycket intressanta och välorganiserade, särskilt dinosauriefossilerna och rymdavdelningen. Man kan lära sig mycket om djur, natur och jordens historia. Museet är rent, rymligt och passar alla åldrar. Det är en utmärkt plats för studenter, familjer och alla som älskar att lära sig.

Populära platser nära Yankee Stadium

345K+ besökare
346K+ besökare
292K+ besökare
320K+ besökare
346K+ besökare
320K+ besökare

Vanliga frågor om Yankee Stadium

När är den bästa tiden att besöka Yankee Stadium i New York?

Vilka transportalternativ finns till Yankee Stadium?

Hur kan jag förbättra mitt besök på Yankee Stadium?

Vad bör jag veta om säkerhet och inträde på Yankee Stadium?

Vilka matalternativ finns tillgängliga på Yankee Stadium?

Vad du behöver veta om Yankee Stadium

Kliv in i hjärtat av baseballhistorien på Yankee Stadium, det ikoniska hemmet för New York Yankees, som 27 gånger har vunnit World Series. Denna legendariska arena, belägen i det pulserande Bronx i New York City, är mer än bara en sportarena; det är ett kulturellt landmärke som förkroppsligar New Yorks anda. Yankee Stadium, som kärleksfullt kallas 'Huset som Jeter byggde', är ett modernt underverk som hyllar sitt anrika förflutna. Oavsett om du är ett inbitet Yankees-fan eller en tillfällig besökare, erbjuder denna baseballpark en oförglömlig upplevelse, som blandar spänningen i Amerikas favoritsport med rik historia och pulserande kultur. Med sina toppmoderna faciliteter och elektrifierande atmosfär är Yankee Stadium ett måste för både sportentusiaster och historieintresserade, och utlovar spänning och tradition i varje hörn.
1 E 161st St, Bronx, NY 10451, United States

Anmärkningsvärda landmärken och sevärdheter som du inte får missa

New York Yankees Museum

Kliv in i hjärtat av basebollhistorien på New York Yankees Museum! Museet ligger inbäddat i den ikoniska Yankee Stadium och är en fristad för både sportentusiaster och historieintresserade. Beundra den omfattande samlingen av memorabilia, från World Series-troféer till legendariska tröjor, och missa inte 'Ball Wall' som är prydd med autografer från Yankees-spelare från förr och nu. Hyllningen till Don Larsens perfekta match i World Series 1956 är ett måste för alla fans. Oavsett om du är en inbiten Yankees-supporter eller en tillfällig besökare erbjuder museet en fängslande resa genom lagets legendariska historia.

Monument Park

Påbörja en resa genom basebollens storhetstider i Monument Park, ett heligt område tillägnat de legendariska profilerna i New York Yankees. Beläget bortom mittfältets staket har denna helgade mark pensionerade nummer, plaketter och monument som hedrar ikoner som Babe Ruth, Lou Gehrig och Joe DiMaggio. Det är en plats där fans kan hylla hjältarna som har format Yankees arv. Oavsett om du är ett fan sedan länge eller ny inom sporten erbjuder Monument Park en djup kontakt med den rika historien och traditionen hos en av basebollens mest legendariska klubbar.

Yankee Stadium-turer

Gör dig redo att utforska den ikoniska Yankee Stadium som aldrig förr med en guidad tur som tar dig bakom kulisserna på denna legendariska arena. Upptäck berättelserna om legendariska spelare och oförglömliga matcher som har gjort Yankees till ett välkänt namn. Från utgrävningen till pressläktaren får du exklusiv inblick i arenans inre funktioner och dess roll i basebollhistorien. Oavsett om du är en basebollentusiast eller bara nyfiken på magin i Yankee Stadium utlovar den här turen en oförglömlig upplevelse som ger spelets anda liv.

Kulturell och historisk betydelse

Yankee Stadium är en symbol för New Yorks pulserande kulturarv. Som Yankees stolta hem har det varit kuliss för otaliga historiska ögonblick och lockat fans från alla världens hörn. Stadion har varit värd för ikoniska evenemang som World Series 2009 och 2024, och dess designelement, som frisen och Monument Park, hyllar den ursprungliga Yankee Stadium och bevarar Yankees legendariska arv.

Lokala rätter

På Yankee Stadium väntar en smaksensation med ett brett utbud av matställen. Från klassiska snacks på arenan till gourmetmåltider finns det något för alla. Hard Rock Cafe och NYY Steak erbjuder unika matupplevelser, medan arenans serveringar ger en läcker inblick i New Yorks mångsidiga matscen.

Arkitektoniskt underverk

Yankee Stadium är en arkitektonisk pärla som vackert blandar nostalgien från den ursprungliga arenan med moderna bekvämligheter. Dess storslagna design och noggranna uppmärksamhet på detaljer gör det till ett måste för alla besökare och erbjuder toppmoderna faciliteter som förbättrar upplevelsen för alla som kommer in.