Plaza de la Merced

★ 4.4 (57K+ anmeldelser) • 400+ booket
Overblik
Ting at gøre
Hoteller

Plaza de la Merced Billetter og ture

Privat Malaga skattejagt selvguidet vandretur
Ture • Malaga

Privat Malaga skattejagt selvguidet vandretur

Book nu til i dag
Privat rundvisning
Privat gruppe
kr 62
Billet til Picasso Museum Malaga
Museer • Malaga

Billet til Picasso Museum Malaga

Book nu til i dag
Øjeblikkelig bekræftelse
4.8 / 5
(12) • 500+ booket
kr 97
Billet til Picasso's fødestedsmuseum i Malaga
Museer • Malaga

Billet til Picasso's fødestedsmuseum i Malaga

Book nu til i morgen
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
500+ booket
kr 30
Billetten til Carmen Thyssen Museum i Málaga
Museer • Malaga

Billetten til Carmen Thyssen Museum i Málaga

Book nu til i morgen
Øjeblikkelig bekræftelse
Fra
kr 90
Centre Pompidou billet i Málaga
Museer • Malaga

Centre Pompidou billet i Málaga

Book nu til i dag
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
200+ booket
kr 67
Billet til Automobile and Fashion Museum i Málaga
Museer • Malaga

Billet til Automobile and Fashion Museum i Málaga

Book nu til i morgen
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
50+ booket
kr 90
Malaga City Sightseeing Hop-On Hop-Off bustur
Ture • Malaga

Malaga City Sightseeing Hop-On Hop-Off bustur

Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
4.4 / 5
(5) • 200+ booket
kr 224
Billet til Museum of Imagination i Malaga
Museer • Malaga

Billet til Museum of Imagination i Malaga

Book nu til i dag
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
Fra
kr 90
Guidet tur til Nerja og Frigiliana fra Costa del Sol
Ture • Malaga

Guidet tur til Nerja og Frigiliana fra Costa del Sol

Book nu til i morgen
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
50+ booket
kr 366
Samling af det russiske museums billet i Málaga
Museer • Malaga

Samling af det russiske museums billet i Málaga

Book nu til i dag
Gratis annullering
Spring køen over
50+ booket
kr 57
Detailpris: kr 60
Heldagsudflugt til Tanger med færge fra Costa del Sol
Ture • Malaga

Heldagsudflugt til Tanger med færge fra Costa del Sol

Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
100+ booket
kr 1,233
Dagstur til Nerja og Frigiliana fra Málaga
Ture • Malaga

Dagstur til Nerja og Frigiliana fra Málaga

Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
100+ booket
kr 1,121

Hvor skal man bo i Plaza de la Merced

Stay U-nique Apartment Plaza de la Merced
Hoteller • Malaga

Stay U-nique Apartment Plaza de la Merced

Øjeblikkelig bekræftelse
Fra
kr 2,364.19
Four Points Flex by Sheraton Malaga Centre
Hoteller • Malaga

Four Points Flex by Sheraton Malaga Centre

Øjeblikkelig bekræftelse
4.0 / 5
(233)
Fra
kr 531.9
NH Málaga Hotel
Hoteller • Malaga

NH Málaga Hotel

Øjeblikkelig bekræftelse
4.5 / 5
(1.0K)
Fra
kr 941.82
Hampton By Hilton Malaga Martiricos
Hoteller • Malaga

Hampton By Hilton Malaga Martiricos

Øjeblikkelig bekræftelse
4.6 / 5
(517)
Fra
kr 595.7
Staybridge Suites & Apartments Malaga by IHG
Hoteller • Malaga

Staybridge Suites & Apartments Malaga by IHG

Øjeblikkelig bekræftelse
4.7 / 5
(233)
Fra
kr 685.12
Eurostars Málaga Hotel
Hoteller • Malaga

Eurostars Málaga Hotel

Øjeblikkelig bekræftelse
4.2 / 5
(1.0K)
Fra
kr 676.85
Hotel Don Paco
Hoteller • Malaga

Hotel Don Paco

Øjeblikkelig bekræftelse
4.2 / 5
(725)
Fra
kr 659.04
Hostel Superlativo Vialia I
Hoteller • Malaga

Hostel Superlativo Vialia I

Øjeblikkelig bekræftelse
Fra
kr 400.14
Live it Malaga
Hoteller • Malaga

Live it Malaga

Øjeblikkelig bekræftelse
3.7 / 5
(82)
Fra
kr 515.38
Novotel Suites Malaga Centro
Hoteller • Malaga

Novotel Suites Malaga Centro

Øjeblikkelig bekræftelse
4.3 / 5
(1.0K)
Fra
kr 821.94
Hotel ILUNION Malaga
Hoteller • Malaga

Hotel ILUNION Malaga

Øjeblikkelig bekræftelse
4.5 / 5
(1.0K)
Fra
kr 875.38
Campanile Malaga Airport
Hoteller • Malaga

Campanile Malaga Airport

Øjeblikkelig bekræftelse
3.9 / 5
(950)
Fra
kr 385.46

Mere at udforske

Flamencoteater i Malaga: Oplev flamencoverdenen
Begivenheder og shows • Malaga

Flamencoteater i Malaga: Oplev flamencoverdenen

Book nu til i dag
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
5.0 / 5
(2) • 50+ booket
kr 239

Plaza de la Merced Anmeldelser

Wong *******
2026-05-24 09:30:51
Fantastisk 5.0
Hele billetbestillingsprocessen var gnidningsfri og nem! Dog skulle man vente på at komme ind på museet, og det tog os lang tid. Museet var fantastisk og fyldt med Picassos kunstværker. Alt i alt godt! :)

Populære steder i nærheden af Plaza de la Merced

2K+ besøgende
2K+ besøgende
2K+ besøgende
2K+ besøgende
2K+ besøgende

Ofte stillede spørgsmål om Plaza de la Merced

Hvornår er det bedste tidspunkt at besøge Plaza de la Merced i Málaga?

Hvordan kan jeg komme til Plaza de la Merced i Málaga?

Hvad skal jeg huske på, når jeg besøger Plaza de la Merced?

Hvordan er nattelivet omkring Plaza de la Merced?

Hvad du bør vide om Plaza de la Merced

Beliggende i hjertet af Málaga er Plaza de la Merced en pulserende offentlig plads, der problemfrit blander historie, kultur og moderne charme. Som en af de største pladser i byen giver den et unikt indblik i fortiden, samtidig med at den fungerer som et livligt knudepunkt for både lokale og turister. Denne historiske plads er et must-see for alle, der udforsker Málaga, og den tilbyder en unik blanding af kulturarv og en livlig social atmosfære. Om dagen fungerer den som et centrum for kunstentusiaster og historieinteresserede, mens den om natten forvandles til et travlt samlingssted for lokale og besøgende. Uanset om du er interesseret i at opsuge den rige historie eller nyde det pulserende natteliv, lover Plaza de la Merced en uforglemmelig oplevelse.
Plaza de la Merced, Málaga, Andalusia, Spain

Bemærkelsesværdige vartegn og seværdigheder, du skal besøge

Monumento a Torrijos

Gå ind i hjertet af Plaza de la Merced og bliv mødt af det imponerende Monumento a Torrijos. Dette mesterværk fra det 19. århundrede, skabt af den talentfulde Rafael Mitjana, er mere end bare en visuel fryd; det er en hyldest til General José María Torrijos' og hans kammeraters mod og offer. Når du står foran dette historiske vartegn, vil du føle historiens vægt og den varige ånd hos dem, der kæmpede for deres overbevisning. Det er et must-see for alle, der er interesseret i Málagas rige fortid.

Casa Natal de Picasso

Kunstentusiaster, glæd jer! På nummer 15 Plaza de la Merced finder du Casa Natal de Picasso, en skattekiste af historie og kreativitet. Dette charmerende museum, der ligger i den legendariske Pablo Picassos fødested, giver et fascinerende indblik i de tidlige år af en af verdens mest indflydelsesrige kunstnere. Som hovedkvarter for Pablo Ruiz Picasso Fonden giver det et intimt indblik i rødderne af Picassos geni, hvilket gør det til et vigtigt stop for alle, der besøger Málaga.

Picassos fødested

For dem med en passion for kunst og historie er Picassos fødested en destination, der ikke må gå glip af. Dette ikoniske sted, nu et museum og hjemsted for Pablo Ruiz Fonden, inviterer dig til at udforske Pablo Picassos formative år. Når du vandrer gennem de rum, hvor kunstneren tilbragte sine tidlige dage, vil du få en dybere forståelse af de påvirkninger, der formede hans ekstraordinære karriere. Det er en rejse ind i fortiden, som kunstelskere vil værdsætte.

Kulturel og historisk betydning

Plaza de la Merced er en hjørnesten i Málagas historie, der dateres tilbage til romertiden. Oprindeligt en markedsplads i det 15. århundrede, har den gennemgået flere navneændringer, herunder Plaza del Mercado og Plaza Riego, der hver især afspejler dens udviklende rolle i byens fortælling. Pladsens nuværende navn hylder Mercedarian-munkene, der etablerede en kirke her i det tidlige 16. århundrede. I årenes løb har den været vidne til betydelige historiske begivenheder, såsom kong Ferdinands og dronning Isabellas indtog efter Spaniens erobring.

Lokale retter

Når du vandrer gennem Plaza de la Merced, kan du forkæle dine smagsløg med Málagas kulinariske skatte. Området er fyldt med dejlige caféer og restauranter, hvor du kan nyde traditionelle spanske retter. Sørg for at prøve lokale favoritter som 'espeto de sardinas' (grillede sardiner) og 'porra antequerana' (en forfriskende kold tomatsuppe).

Kosmopolitisk atmosfære

I dag er Plaza de la Merced et pulserende centrum for aktivitet, der tilbyder en kosmopolitisk atmosfære, der tiltrækker besøgende fra alle hjørner af kloden. Pladsen er fuld af snak fra folk, der nyder de mange fortovscaféer, hvilket gør det til et perfekt sted at nyde Málagas mangfoldige kulturelle væv.