Wat Phra That Doi Kongmu

★ 4.1 (700+ recenzii) • 300+ rezervat
Prezentare generală
Lucruri de făcut
Hoteluri

Wat Phra That Doi Kongmu Bilete și excursii

Experiență de 3 ore în grup mic la Wat Phra That Doi Suthep cu mașină locală
Tururi • Provincia Chiang Mai

Experiență de 3 ore în grup mic la Wat Phra That Doi Suthep cu mașină locală

Rezervă acum pentru astăzi
Anulare gratuită
Confirmare instantanee
★ 4.5 (2) • Activitate nouă
৳ 1,686.30
Chiang Mai: Tur de seară la Wat Phra That Doi Suthep și Wat Pha Lat
Tururi • Provincia Chiang Mai

Chiang Mai: Tur de seară la Wat Phra That Doi Suthep și Wat Pha Lat

Rezervă acum pentru astăzi
Tur privat
Grup mic
Plecare după-amiază
Anulare gratuită
Confirmare instantanee
★ 4.9 (16) • 300+ rezervat
৳ 2,766.60
Tur cultural de o jumătate de zi la Chiang Rai Wat Phra That Doi Tung
Tururi • Din Provincia Chiang Rai

Tur cultural de o jumătate de zi la Chiang Rai Wat Phra That Doi Tung

Rezervați acum pentru mâine
Anulare gratuită
Confirmare instantanee
100+ rezervat
৳ 13,052.75
Tur de o zi la satul KMT, cascada Pha Sua și Pang Oung din Mae Hong Son
Tururi • Provincia Mae Hong Son

Tur de o zi la satul KMT, cascada Pha Sua și Pang Oung din Mae Hong Son

Rezervați acum pentru mâine
Anulare gratuită
100+ rezervat
৳ 19,366.25

Unde să te cazezi în Wat Phra That Doi Kongmu

Piya Guesthouse
Hoteluri • Provincia Mae Hong Son

Piya Guesthouse

Confirmare instantanee
★ 4.4 (214)
De la ৳ 2,868.09
B2 Mae Hong Son Premier Hotel
Hoteluri • Provincia Mae Hong Son

B2 Mae Hong Son Premier Hotel

Confirmare instantanee
★ 3.8 (114)
De la ৳ 2,448.85
Baiyoke Chalet Hotel
Hoteluri • Provincia Mae Hong Son

Baiyoke Chalet Hotel

Confirmare instantanee
★ 3.6 (23)
De la ৳ 3,043.19
Siblanburi Resort
Hoteluri • Provincia Mae Hong Son

Siblanburi Resort

Confirmare instantanee
★ 3.7 (6)
De la ৳ 3,000.03
Imperial Mae Hong Son Resort
Hoteluri • Provincia Mae Hong Son

Imperial Mae Hong Son Resort

Confirmare instantanee
★ 3.9 (105)
De la ৳ 3,535.18
Suan Mork Kham Resort
Hoteluri • Provincia Mae Hong Son

Suan Mork Kham Resort

Confirmare instantanee
★ 3.0 (4)
De la ৳ 2,715.19
Ngamta Hotel
Hoteluri • Provincia Mae Hong Son

Ngamta Hotel

Confirmare instantanee
★ 3.4 (15)
De la ৳ 3,459.96
The Creek Garden Huainamrin Resort
Hoteluri • Provincia Mae Hong Son

The Creek Garden Huainamrin Resort

Confirmare instantanee
★ 3.8 (18)
De la ৳ 2,487.80
Vijitporn House Hotel
Hoteluri • Provincia Mae Hong Son

Vijitporn House Hotel

Confirmare instantanee
★ 4.4 (5)
De la ৳ 992.62
Banviewnam Camping & Resort
Hoteluri • Provincia Mae Hong Son

Banviewnam Camping & Resort

Confirmare instantanee
★ 4.2 (6)
De la ৳ 5,194.87
Sang Poy Cottage
Hoteluri • Provincia Mae Hong Son

Sang Poy Cottage

Confirmare instantanee
De la ৳ 5,339.07
Fern Resort
Hoteluri • Provincia Mae Hong Son

Fern Resort

Confirmare instantanee
★ 4.4 (115)
৳ 10,975.44

Mai multe de explorat

Închirieri auto Chiang Mai | Închiriază o mașină pentru Elephant Sanctuary, Tiger Kingdom, Wat Phra That Doi Suthep, Night Bazaar, Wat Chedi Luang
De la ৳ 5,928
৳ 7,409.85
20 reducere

Wat Phra That Doi Kongmu Recenzii

Klook 用戶
2026-09-17 23:51:36
Fantastic 5.0
Huge thanks to our guide Jane for such an amazing experience today! They were extremely knowledgeable, friendly, and attentive to every detail. We learned so much and had a fantastic time. 10/10 recommendation!
Peter ******
2026-07-03 01:14:59
Fantastic 5.0
Acesta este un tur excelent și îl recomand cu căldură. De la prima întâmpinare prietenoasă din partea ghidului nostru la punctul de întâlnire, ne-am simțit bineveniți. Am fost conduși la temple într-o dubă confortabilă, ghidul nostru explicându-ne programul serii. Când am ajuns la temple, ne-a explicat istoria lor într-o engleză excelentă. Am fi ratat o mare parte din semnificația lor dacă am fi fost pe cont propriu. Am participat la câteva activități care au fost distractive și care au făcut călătoria cu adevărat specială. Dacă vă gândiți la un tur al acestor temple montane, alegeți-l pe acesta.

Locuri populare în apropiere de Wat Phra That Doi Kongmu

50+ vizitatori
50+ vizitatori
50+ vizitatori
50+ vizitatori
126K+ vizitatori

Întrebări frecvente despre Wat Phra That Doi Kongmu

Care este cel mai bun moment pentru a vizita Wat Phra That Doi Kongmu în Mae Hong Son?

Cum pot ajunge la Wat Phra That Doi Kongmu în Mae Hong Son?

Ce ar trebui să port când vizitez Wat Phra That Doi Kongmu?

Care sunt câteva sfaturi practice pentru a vizita Wat Phra That Doi Kongmu?

Ce trebuie să știi despre Wat Phra That Doi Kongmu

Bine ați venit în bijuteria ascunsă din Mae Hong Son, Thailanda, o provincie îndepărtată, ferită de traseele turistice obișnuite, care promite un teren accidentat, comunități etnice diverse și o frumusețe naturală neatinsă. Începeți o călătorie prin văi acoperite de ceață, jungle dense și sate pitorești în timp ce explorați această destinație unică. Descoperiți vechiul templu budist thailandez Wat Phrathat Doi Kong Mu din provincia Mae Hong Son, nordul Thailandei. Situat pe dealul Doi Kong Mu, acest templu provincial oferă un amestec unic de stiluri arhitecturale Tai Yai și birmaneze, fiind o bijuterie culturală demnă de explorat. Descoperiți sufletul din Mae Hong Son la Templul Phra That Doi Kong Mu, un loc sacru cocoțat pe un deal cu vedere spre valea pitorească. Această destinație emblematică oferă vederi uluitoare asupra dimineților cețoase și o perspectivă asupra bogatului patrimoniu cultural al Thailandei.
Wat Phra That Doi Kong Mu, Siri Mongkol Road, Mae Hong Son, Mae Hong Son Province, 58000, Thailand

Repere Remarcabile și Obiective Turistice Obligatorii

Wat Phra That Doi Kongmu

Situat în vârful unui munte cu vedere spre oraș, Wat Phra That Doi Kongmu oferă o priveliște uluitoare la răsărit și o atmosferă senină. Explorați acest templu antic, încărcat de istorie și spiritualitate, și cufundați-vă în liniștea împrejurimilor.

Stupe Mari

Templul se mândrește cu două stupe mari văruite în alb, una adăpostind relicvele lui Maudgalyāyana, iar cealaltă conținând relicvele lui Śāriputra. Aceste structuri istorice oferă o perspectivă asupra bogatului patrimoniu budist al regiunii.

Punct de Vedere Pitoresc

Wat Phrathat Doi Kong Mu și dealul pe care se află oferă un punct de vedere pitoresc asupra Mae Hong Son, oferind vizitatorilor o panoramă uimitoare a zonei înconjurătoare.

Cultură și Istorie

Mae Hong Son este un amestec de diversitate etnică, găzduind triburi locale precum Lahu, Karen, Hmong și altele. Descoperiți bogata tapiserie culturală a regiunii prin practici tradiționale, repere istorice și obiceiuri locale care au fost păstrate de generații.

Bucătărie Locală

Delectați-vă cu aromele din Mae Hong Son cu preparate locale populare, cum ar fi curry verde, stir-fry de vinete și carne de vită și somn prăjit. Experimentați căldura ospitalității thailandeze în timp ce luați masa cu localnicii și savurați deliciile culinare unice ale regiunii.

Semnificație Culturală

Construit în 1872, templul deține relicve ale unor figuri budiste importante și prezintă o fuziune arhitecturală unică de stiluri Tai Yai și birmaneze, reflectând influențele culturale diverse ale regiunii.

Reper Istoric

Înregistrat ca sit arheologic în 1979, Wat Phrathat Doi Kong Mu este o mărturie a importanței istorice și religioase a provinciei Mae Hong Son.

Minuni Arhitecturale

Admirați viharnele și chediurile complicate în stil birmanez, prezentând acoperișuri ornamentate, imagini Buddha și lucrări ornamentale delicate.