Wat Phra Si Sanphet

★ 4.9 (21K+ arvostelua) • 234K+ varattu
Yleiskatsaus
Tekemistä
Hotellit

Wat Phra Si Sanphet Liput ja kierrokset

Ayutthayan temppelien päiväretki Bangkokista
Kesätarjous
Klook's choice
Kierrokset • Bangkok

Ayutthayan temppelien päiväretki Bangkokista

Varaa nyt huomiselle
Yksityinen kierros
Maksuton peruutus
Välitön vahvistus
★ 4.8 (3,360) • 30K+ varattu
Alkaen ₩ 58,700
Ayutthayan pakollinen kiertue: Kesäpalatsi, kelluvat markkinat ja temppelit
Kesätarjous
Klook's choice
Kierrokset • Paikkakunnasta Bangkok

Ayutthayan pakollinen kiertue: Kesäpalatsi, kelluvat markkinat ja temppelit

Varaa nyt huomiselle
Yksityinen kierros
Pieni ryhmä
Maksuton peruutus
Välitön vahvistus
★ 4.8 (8,750) • 100K+ varattu
Alkaen ₩ 66,900
10 alennus
Myynti
Bangkok Ayutthaya puolipäiväretki UNESCO-kohteeseen veneellä
Klook's choice
Kierrokset • Paikkakunnasta Bangkok

Bangkok Ayutthaya puolipäiväretki UNESCO-kohteeseen veneellä

Varaa nyt huomiselle
Yksityinen kierros
Yksityinen ryhmä
Maksuton peruutus
Välitön vahvistus
★ 4.9 (56) • 700+ varattu
₩ 50,200
Bangkokin kelluvat markkinat ja Ayutthayan UNESCOn yksityinen kokopäiväretki
Kierrokset • Paikkakunnasta Bangkok

Bangkokin kelluvat markkinat ja Ayutthayan UNESCOn yksityinen kokopäiväretki

Varaa nyt huomiselle
Hotellin nouto
Yksityinen kierros
Yksityinen ryhmä
Maksuton peruutus
Välitön vahvistus
★ 4.8 (779) • 10K+ varattu
₩ 76,400
(Ilmainen eSIM) Uusi eläintarha Ayutthayassa & pakolliset temppelit & thaimaalainen asu
Kesätarjous
Kierrokset • Paikkakunnasta Bangkok

(Ilmainen eSIM) Uusi eläintarha Ayutthayassa & pakolliset temppelit & thaimaalainen asu

Hotellin nouto
Yksityinen kierros
Yksityinen ryhmä
Maksuton peruutus
Välitön vahvistus
★ 4.8 (422) • 4K+ varattu
Alkaen ₩ 66,500
20 alennus
Myynti
Ayutthayan historiallinen puisto ja Bang Pa-Inin kuninkaallinen palatsi – kokopäiväretki
Klook's choice
Kierrokset • Paikkakunnasta Bangkok

Ayutthayan historiallinen puisto ja Bang Pa-Inin kuninkaallinen palatsi – kokopäiväretki

Varaa nyt huomiselle
Hotellin nouto
Yksityinen kierros
Maksuton peruutus
Välitön vahvistus
★ 4.8 (1,297) • 10K+ varattu
Alkaen ₩ 42,800
Bangkok Damnoen Saduak & Ayutthayan koko päivän historiallinen kierros
Kierrokset • Paikkakunnasta Bangkok

Bangkok Damnoen Saduak & Ayutthayan koko päivän historiallinen kierros

Varaa nyt huomiselle
Hotellin nouto
Yksityinen kierros
Yksityinen ryhmä
Maksuton peruutus
Välitön vahvistus
★ 4.9 (40) • 300+ varattu
Alkaen ₩ 98,900
Ayutthayan Wat Mahathat & kelluvien markkinoiden päiväretki
Kierrokset • Paikkakunnasta Bangkok

Ayutthayan Wat Mahathat & kelluvien markkinoiden päiväretki

Maksuton peruutus
Välitön vahvistus
★ 4.2 (941) • 20K+ varattu
₩ 91,600
Bangkok: Ayutthayan temppelit ja veneretki lounaan kera
Kierrokset • Paikkakunnasta Bangkok

Bangkok: Ayutthayan temppelit ja veneretki lounaan kera

Varaa nyt huomiselle
Yksityinen kierros
Yksityinen ryhmä
Maksuton peruutus
Välitön vahvistus
★ 5.0 (3)
Alkaen ₩ 133,200
Ayutthayan kokopäivän UNESCO-kohteen pienryhmäkierros
Kierrokset • Ayutthaya

Ayutthayan kokopäivän UNESCO-kohteen pienryhmäkierros

Maksuton peruutus
Välitön vahvistus
₩ 124,900
Ayuthayan pakollinen temppeli- ja historiakierros
Kierrokset • Paikkakunnasta Bangkok

Ayuthayan pakollinen temppeli- ja historiakierros

Yksityinen kierros
Maksuton peruutus
Välitön vahvistus
₩ 105,500
Damnoen Saduak & Ayutthaya Full-Day Temple Tour
Kierrokset • Paikkakunnasta Bangkok

Damnoen Saduak & Ayutthaya Full-Day Temple Tour

Maksuton peruutus
₩ 166,100

Missä majoittua: Wat Phra Si Sanphet

MAYUU AYUTTHAYA HOTEL
Hotellit • Ayutthaya

MAYUU AYUTTHAYA HOTEL

Välitön vahvistus
★ 4.3 (15)
Alkaen ₩ 52,278
The Avail
Hotellit • Ayutthaya

The Avail

Välitön vahvistus
★ 3.8 (104)
Alkaen ₩ 33,566
₩ 34,796
Centara Ayutthaya
Hotellit • Ayutthaya

https://res.klook.com/image/upload/v1713240499/UED_new/PromoTag/StayPlus.png Centara Ayutthaya

Välitön vahvistus
★ 4.7 (122)
Alkaen ₩ 129,336
Phuttal Residence
Hotellit • Ayutthaya

Phuttal Residence

Välitön vahvistus
★ 4.7 (81)
Alkaen ₩ 112,712
RUS Hotel & Convention
Hotellit • Ayutthaya

RUS Hotel & Convention

Välitön vahvistus
★ 4.5 (11)
Alkaen ₩ 46,567
₩ 46,917
Ayothaya Riverside Hotel Ayutthaya
Hotellit • Ayutthaya

Ayothaya Riverside Hotel Ayutthaya

Välitön vahvistus
★ 3.4 (98)
Alkaen ₩ 42,132
Mayuu Ayutthaya Hotel
Hotellit • Ayutthaya

Mayuu Ayutthaya Hotel

Välitön vahvistus
Loppuunmyyty
Baan Are Gong Riverside Homestay
Hotellit • Ayutthaya

Baan Are Gong Riverside Homestay

Välitön vahvistus
★ 4.1 (77)
Alkaen ₩ 21,476
V House
Hotellit • Ayutthaya

V House

Välitön vahvistus
★ 4.0 (5)
Alkaen ₩ 38,943
S3 Ayutthaya Hotel
Hotellit • Ayutthaya

S3 Ayutthaya Hotel

Välitön vahvistus
Loppuunmyyty
Ampo Residence
Hotellit • Uthai District

Ampo Residence

Välitön vahvistus
★ 3.4 (24)
Loppuunmyyty
Ayodhara Village
Hotellit • Ayutthaya

Ayodhara Village

Välitön vahvistus
★ 4.3 (21)
Alkaen ₩ 58,202

Lisää tutkittavaa

Bangkokin ja Ayutthayan autonvuokraus kuljettajalla TTD Globalilta
Autonvuokraus • Ayutthaya (Paikkakunnasta Bangkok)

Bangkokin ja Ayutthayan autonvuokraus kuljettajalla TTD Globalilta

Varaa nyt huomiselle
Maksuton peruutus
Välitön vahvistus
★ 4.7 (381) • 3K+ varattu
Alkaen ₩ 157,000
Bangkokin ja Ayutthayan autonvuokraus kuljettajalla Okaston kautta
Autonvuokraus • Ayutthaya (Paikkakunnasta Bangkok)

Bangkokin ja Ayutthayan autonvuokraus kuljettajalla Okaston kautta

Varaa nyt huomiselle
Maksuton peruutus
Välitön vahvistus
★ 4.6 (56) • 300+ varattu
Alkaen ₩ 132,000
Ayutthayan yksityinen autonvuokraus kuljettajalla (SST)
Autonvuokraus • Ayutthaya (Paikkakunnasta Bangkok)

Ayutthayan yksityinen autonvuokraus kuljettajalla (SST)

Varaa nyt huomiselle
Maksuton peruutus
Välitön vahvistus
★ 5.0 (4) • 50+ varattu
Alkaen ₩ 157,000
₩ 158,200

Wat Phra Si Sanphet Arvostelut

4.9 /5
21K+ arvostelua
Lue kaikki arvostelut
Kei ******
10 maalis
Pieni ryhmämme oli erittäin tyytyväinen retkeemme. Meillä oli ilo saada Phi Billy kuljettajaksemme/oppaaksemme/valokuvaajaksemme – hän oli erittäin asiantunteva, iloinen, avulias ja varmisti aina, että saimme upeita kuvia. On suositeltavaa valita yksityinen retki jaetun retken sijaan, sillä voit sopia pienistä muutoksista matkasuunnitelmaan oppaasi kanssa. Retki oli iltapäivällä, joten oli erittäin kuuma, mutta kuljetusajoneuvo oli erittäin mukava ja ilmastointi viileä. Retken paras osa oli tavata oikea elävä norsu läheltä ja ottaa kuvia veneessä Wat-temppelin ja auringonlaskun kanssa taustalla. Se oli todella kokemus meille.
2+
Klook会員
10 maalis
Tämä oli erittäin hauska ja antoisa retki! Aamu oli aikainen, mutta koska pystyimme kommunikoimaan PEP:n kanssa LINE-sovelluksella jo edellisenä päivänä, kokoontuminen sujui ongelmitta. Kaikki retkikohteet olivat kaukana Bangkokin keskustasta, ja olisi vaikeaa kiertää niitä kaikkia itse yhden päivän aikana, joten tämä retki on erittäin suositeltava. Kelluvilla markkinoilla oli lounas, ja sen hinta sisältyi retken hintaan! Kelluvilta markkinoilta Ayutthayaan kestää noin kaksi ja puoli tuntia, mutta jos nukkuu, perille pääsee nopeasti. Oli erittäin hyödyllistä, että meille kerrottiin aina, missä vessat olivat ja kuinka siistejä ne olivat. Saimme myös paljon tietoa raunioista, mikä oli erittäin opettavaista. Ayutthayassa norsuilla ratsastaminen maksoi erikseen 500 bahtia per henkilö, ja noin puolet retken osallistujista osallistui siihen. PEP otti myös kuvia jokaisessa paikassa, joten saimme muistoja talteen valokuvien muodossa!
2+
Klook User
10 maalis
Nicky oli mahtava. Jossain vaiheessa minusta tuntui pahalta, kuinka paljon hänen piti hallita ja selittää meille jakaessaan kaiken tiedon. Ja hänen kykynsä vaihtaa kielestä toiseen oli uskomaton. Niin mukava ja niin hauska. Näimme paljon päivän aikana, mutta Nicky piti meidät energisinä!
SOMA *****
10 maalis
Täydellinen, sanalla sanoen. Kohde, opas ja aikataulutus – kaikki oli virheetöntä ja teki tästä upean retken. Olin erityisen yllättynyt siitä, että retki päättyi lähes täsmälleen aikataulun mukaisesti, vaikka ulkomailla olin odottanut merkittävää viivästystä. Ainoa pieni miinus oli hotellikuljetus; koska hotellimme oli kaukana, oli aamulla hankalaa päästä tapaamispaikkaan omin voimin. Suosittelisin varaamaan retken tapaamispaikalle, sillä taksilla sinne pääsee noin 500 jenillä.
2+
Klook会員
9 maalis
Kokoontumispaikka oli helppo löytää, ja oli hienoa, että pystyimme kiertämään kaikki haluamamme paikat tehokkaasti yhdessä päivässä. Koska matkustimme samalla bussilla, pystyimme jättämään matkatavaramme sinne, mikä teki matkasta erittäin helpon. Suosittelen tätä ensimmäiselle matkalle. Oppaamme Chai oli myös erittäin hauska, ja matka oli todella nautinnollinen.
1+
Klook User
9 maalis
Loistava retki Ayutthayassa. Oppaamme Nicky pysyi hauskana, energisenä ja mukaansatempaavana koko ajan. Hän selitti historiaa selkeästi ja mielenkiintoisesti. Hänen ystävällisyytensä ja vilpittömyytensä erottuivat. Hän auttoi valokuvien kanssa, jakoi hyödyllisiä vinkkejä ja piti ryhmän viihtyisänä. Kokemus oli sujuva, hauska ja ikimuistoinen. Suosittelen lämpimästi hänen retkeään.
박 **
9 maalis
Oli hieno kokemus. Aika kului nopeasti monipuolisen ohjelman ja hauskojen aktiviteettien parissa. Opas oli ystävällinen ja selitti asiat hyvin.
SAEGUSA ****
9 maalis
Osallistuin tälle retkelle neljäntenä päivänä viiden päivän Bangkokin-matkastani. Vaikka olin yksin, oppaani piti minusta huolta ja ystävystyin muiden osallistujien kanssa, joten en tuntenut oloani yksinäiseksi. Oppaamme selitti historiallisia taustoja raunioista, ja minä, joka pidän tällaisista asioista, olin erittäin tyytyväinen. Ajattelin, että jos olisin osallistunut tälle retkelle Bangkokin-matkani ensimmäisenä tai toisena päivänä, olisin ehkä nauttinut Bangkokin temppelikierroksista vielä enemmän. Oli myös hienoa, että oppaamme otti kuvia, joten sain tallennettua muistoja. Lisäksi oli hyvä, että tämä retki alkoi aikaisin aamulla ja päättyi noin klo 15–16. Sen ansiosta pystyin ostamaan matkamuistoja ja käymään hieronnassa retken jälkeen. Oli myös hienoa, että he tarjosivat vettä ja kylmiä pyyhkeitä, koska oli kuuma. Suosittelisin tätä retkeä myös muille!

Suosittuja paikkoja lähellä kohdetta Wat Phra Si Sanphet

185K+ vierailijaa
242K+ vierailijaa
163K+ vierailijaa
214K+ vierailijaa
178K+ vierailijaa
170K+ vierailijaa
160K+ vierailijaa

Usein kysytyt kysymykset aiheesta Wat Phra Si Sanphet

Milloin on paras aika vierailla Wat Phra Si Sanphetissä Ayutthayassa?

Miten pääsen Bangkokista Ayutthayaan?

Mitä minun pitäisi pukea päälleni, kun vierailen Wat Phra Si Sanphetissä?

Mitä paikallisia ruokia minun pitäisi kokeilla Ayutthayassa?

Mitä kuljetusvaihtoehtoja on Ayutthayan sisällä?

Mitä sinun tulisi tietää kohteesta Wat Phra Si Sanphet

Astu Thaimaan rikkaan historian sydämeen Wat Phra Si Sanphetissä, lumoavassa jäänteessä kerran kukoistaneesta Siamin kuningaskunnasta. Tämä muinainen temppelikompleksi sijaitsee Ayutthayan historiallisessa kaupungissa ja tarjoaa välähdyksen menneen aikakauden loistoon, jossa kohoavat prangit ja majesteettiset luostarit seisovat todisteina kaupungin loistavasta menneisyydestä. Löydä Wat Phra Si Sanphetin lumoava viehätys, historiallinen helmi, joka sijaitsee Ayutthayan historiallisessa puistossa, Thaimaassa. Tämä upea paikka oli aikoinaan Ayutthayan muinaisen pääkaupungin pyhin temppeli, ja se tarjoaa välähdyksen menneen aikakauden loistoon. Rikkaan historiansa ja upean arkkitehtuurinsa ansiosta Wat Phra Si Sanphet on pakollinen vierailukohde historian harrastajille ja kulttuurin tutkijoille. Tämä ikoninen luostari, joka oli aikoinaan muinaisen pääkaupungin kuninkaallinen kappeli, on osoitus Ayutthayan kuningaskunnan loistosta ja hengellisestä merkityksestä. Uppoudu rikkaaseen historiaan ja arkkitehtoniseen loistoon, jotka tekevät Wat Phra Si Sanphetistä pakollisen vierailukohteen matkailijoille, jotka haluavat kurkistaa Thaimaan loistavaan menneisyyteen.
9H45+963, Tambon Pratuchai, Phra Nakhon Si Ayutthaya District, Phra Nakhon Si Ayutthaya 13000, Thailand

Merkittävät maamerkit ja pakolliset nähtävyydet

Wat Phra Si Sanphet

Astu Ayutthayan kuninkaallisen menneisyyden sydämeen Wat Phra Si Sanphetissä, muinaisen pääkaupungin merkittävimmässä temppelissä. Tämä temppeli tunnettiin arkkitehtonisesta eleganssistaan, ja se oli aikoinaan kuninkaallinen kappeli, jossa oli upea Buddha-patsas, jota koristeltiin 375 punnalla kultaa. Kun vaeltelet alueella, vaikuttavat pagodit ja tornit, jotka ovat osoitus Ayutthayan ajan taiteellisista saavutuksista, lumoavat sinut. Vierailu täällä on matka historian läpi, joka tarjoaa näkemyksiä menneen ajan loistosta.

Kolme Chediä

Tutustu ikonisiin kolmeen chediin Wat Phra Si Sanphetissä, temppelikompleksin tunnistettavimpiin rakenteisiin. Nämä majesteettiset kellonmuotoiset stupat, jotka on rakennettu klassiseen ceylonilaiseen tyyliin, eivät ole vain arkkitehtonisia ihmeitä, vaan niissä säilytetään myös Ayutthayan entisten kuninkaiden tuhkat. Niiden kuninkaallinen merkitys ja ajaton kauneus tekevät niistä pakollisen nähtävyyden kaikille Ayutthayan rikasta historiaa tutkiville. Seiso kunnioituksessa näiden kohoavien rakenteiden edessä ja anna niiden kuljettaa sinut takaisin kuninkaallisen loiston aikaan.

Vihara Luang

Lähde Wat Phra Si Sanphetin kuninkaallisen kappelin Vihara Luangin historiallisiin syvyyksiin. Tämä paikka oli aikoinaan suuren Phra Si Sanphetdayanin, 16 metriä korkean kullalla peitetyn Buddha-patsaan, koti, ja se on edelleen merkittävä osa Ayutthayan rikasta kudosta. Vaikka patsas ei enää seisokaan, kappelin rauniot tarjoavat koskettavan muistutuksen temppelin entisestä loistosta. Tutki tätä pyhää tilaa ja kuvittele loistoa, joka aikoinaan täytti sen salit, mikä tekee siitä kiehtovan pysähdyspaikan historian ystäville ja kulttuurista kiinnostuneille.

Kulttuurinen ja historiallinen merkitys

Wat Phra Si Sanphet on osoitus Ayutthayan kulta-ajasta, joka esittelee kaupungin merkitystä globaalissa diplomatiassa ja kaupassa. Tämä kuninkaallinen temppeli, joka oli aikoinaan varattu kuninkaallisen perheen seremonioihin, tarjoaa välähdyksen Ayutthayan sivilisaation taiteellisiin ja teknologisiin saavutuksiin. Sen historiallista merkitystä korostaa entisestään sen vaikutus Wat Phra Kaewin suunnitteluun Bangkokissa ja sen kestävyys Burman ja Siamin sodassa. Ayutthayan kulttuurisen ja historiallisen maiseman kulmakivenä sillä oli ratkaiseva rooli valtakunnan uskonnollisessa ja poliittisessa elämässä, mikä tarjosi kiehtovan näkemyksen menneisyyden loistosta.

Paikallinen ruoka

Kun tutustut Ayutthayan ihmeisiin, älä missaa mahdollisuutta nauttia sen paikallisista kulinaarisista herkuista. Hemmottele makunystyröitäsi 'Vene-nuudeleilla' ja 'Roti Sai Mai'lla, jotka ovat tunnusomaisia alueen rikkaalle kulttuuriselle kudokselle. Nämä perinteiset ruoat vangitsevat Ayutthayan ainutlaatuiset maut ja kulinaarisen perinnön, mikä tekee niistä pakollisen kokeilun jokaiselle vierailijalle.

Arkkitehtoniset ihmeet

Wat Phra Si Sanphetin arkkitehtuuri on kiehtova sekoitus perinteistä thaimaalaista ja ulkomaista vaikutusta. Ceylonilaisen tyylin chedien ja indo-persialaisten inspiroimien rakenteiden ansiosta temppelin monimutkainen muotoilu ja historiallinen konteksti tekevät siitä pakollisen vierailun arkkitehtuurin harrastajille. Tämä paikka tarjoaa kiehtovan tutkimusmatkan niihin monipuolisiin vaikutteisiin, jotka muokkasivat Ayutthayan kuningaskunnan arkkitehtonista maisemaa.