Blarney Stone

200+ varattu
Yleiskatsaus
Tekemistä
Hotellit

Blarney Stone Liput ja kierrokset

Retki Corkiin, Cobhiin ja Blarneyn linnaan Dublinista
Kierrokset • County Dublin

Retki Corkiin, Cobhiin ja Blarneyn linnaan Dublinista

Varaa nyt huomiselle
Välitön vahvistus
€ 149.00
Blarneyn linna, Cashelin kallio ja Cahirin linna -päiväretki Dublinista
Kierrokset • County Dublin

Blarneyn linna, Cashelin kallio ja Cahirin linna -päiväretki Dublinista

Varaa nyt tälle päivälle
Maksuton peruutus
Välitön vahvistus
★ 4.5 (4) • 50+ varattu
€ 85.00
Yksityinen päiväretki Dublinista Blarneyn linnaan, Corkiin ja Casheliin
Kierrokset • County Dublin

Yksityinen päiväretki Dublinista Blarneyn linnaan, Corkiin ja Casheliin

Yksityinen kierros
Yksityinen ryhmä
Maksuton peruutus
Välitön vahvistus
€ 1,160.00
Cobh: Blarneyn linna, Corkin kaupunki ja Kinsalen kierros
Corkin kreivikunta

Cobh: Blarneyn linna, Corkin kaupunki ja Kinsalen kierros

Maksuton peruutus
Välitön vahvistus
€ 82.45
Ring of Kerry -kokopäiväretki Corkista
Kierrokset • Paikkakunnasta Cork

Ring of Kerry -kokopäiväretki Corkista

Varaa nyt tälle päivälle
Maksuton peruutus
Välitön vahvistus
★ 4.5 (4) • 50+ varattu
€ 59.00
Moherin kallioiden kierros Corkista
Kierrokset • Paikkakunnasta Cork

Moherin kallioiden kierros Corkista

Varaa nyt tälle päivälle
Maksuton peruutus
Välitön vahvistus
★ 4.5 (2) • 50+ varattu
€ 74.00
Dingle-niemimaan kiertue Corkista
Kierrokset • Paikkakunnasta Cork

Dingle-niemimaan kiertue Corkista

Varaa nyt tälle päivälle
Maksuton peruutus
Välitön vahvistus
€ 59.00

Missä majoittua: Blarney Stone

Premier Inn Cork City Centre
Hotellit • Cork

Premier Inn Cork City Centre

Välitön vahvistus
Alkaen € 97.66
The Metropole Hotel
Hotellit • Cork

The Metropole Hotel

Välitön vahvistus
★ 4.4 (979)
Alkaen € 191.33
Creedons Traditional Welcome Accommodation
Hotellit • Cork

Creedons Traditional Welcome Accommodation

Välitön vahvistus
★ 3.5 (143)
Loppuunmyyty
REZz Cork
Hotellit • Cork

REZz Cork

Välitön vahvistus
★ 3.6 (780)
Loppuunmyyty
Destiny Student - Broga House Cork
Hotellit • Cork

Destiny Student - Broga House Cork

Välitön vahvistus
★ 4.3 (86)
Loppuunmyyty
Davmar House
Hotellit • Cork

Davmar House

Välitön vahvistus
★ 4.6 (170)
€ 133.94
Lancaster Lodge
Hotellit • Cork

Lancaster Lodge

Välitön vahvistus
★ 4.3 (537)
Alkaen € 170.14
Blarney Woollen Mills Hotel, BW Signature Collection
Hotellit • Cork

Blarney Woollen Mills Hotel, BW Signature Collection

Välitön vahvistus
★ 4.5 (939)
Alkaen € 172.17
Yugo Explore - Lee Point
Hotellit • Cork

Yugo Explore - Lee Point

Välitön vahvistus
★ 4.2 (153)
Alkaen € 102.63
Yugo Explore - Melbourn Point
Hotellit • Cork

Yugo Explore - Melbourn Point

Välitön vahvistus
★ 3.5 (12)
Alkaen € 131.52
Crawford Guest House- ScholarLee Living Apartments
Hotellit • Cork

Crawford Guest House- ScholarLee Living Apartments

Välitön vahvistus
★ 4.0 (87)
Loppuunmyyty
Maldron Hotel Shandon Cork
Hotellit • Cork

Maldron Hotel Shandon Cork

Välitön vahvistus
★ 4.0 (947)
Alkaen € 149.72

Suosittuja paikkoja lähellä kohdetta Blarney Stone

3K+ vierailijaa
53K+ vierailijaa
53K+ vierailijaa
53K+ vierailijaa
53K+ vierailijaa
53K+ vierailijaa
53K+ vierailijaa

Usein kysytyt kysymykset aiheesta Blarney Stone

Mikä on Blarney-kiven legenda?

Miksi vierailijat suutelevat Blarneyn kiveä?

Puhdistavatko he Blarney-kiven suudelmien välillä?

Milloin on paras aika vierailla Blarney Stonessa?

Miten pääsen Blarneyn kivelle Corkista, Irlannista?

Paljonko maksaa Blarney Stoneen tutustuminen?

Mitkä ovat Blarney Stonen aukioloajat?

Onko saatavilla karttoja, jotka opastavat Blarneyn kivelle?

Mitä sinun tulisi tietää kohteesta Blarney Stone

Blarneyn kivi sijaitsee County Corkissa, Irlannissa, aivan historiallisen Blarneyn linnan päällä suurella kalliolla, joka on jo pitkään kiehtonut ihmisten mielikuvitusta. Tämän legendaarisen kiven sanotaan antavan "puhelahjan" jokaiselle, joka sitä suutelee – perinne, joka on houkutellut kävijöitä jo monien vuosien ajan. Cormac McCarthyn yli 600 vuotta sitten rakentama linna on täynnä irlantilaista historiaa ja tarinoita, mukaan lukien Robert Brucen ja kuningatar Elisabethin legendat. Toisen legendan mukaan kivi tuotiin Skotlannista lahjaksi. Kiven lisäksi Blarneyn linnassa on kauniita puutarhoja, upeat panoraamanäkymät ja rikas katsaus Irlannin menneisyyteen. Aivan Cork Cityn ulkopuolella sijaitseva linna on ehdoton vierailukohde kaikille, jotka haluavat kokea aitoa irlantilaista viehätystä, myyttiä ja perintöä. Olipa kyseessä legenda tai näkymät, Blarneyn kiven suuteleminen on perinne, jota ihmiset eivät koskaan unohda.
Blarney, Cork, T23 Y598, Ireland

Pakolliset nähtävyydet Blarneyn kivellä

Blarneyn linna

Blarneyn linna rakennettiin vuonna 1446 Cormac McCarthyn toimesta, ja se seisoo vanhan 1200-luvun linnoituksen paikalla. Tätä ikonista linnaa Corkissa, Irlannissa, ympäröivät kauniit puutarhat ja rikas irlantilainen historia. Vierailijoita ympäri maailmaa tulee katsomaan tätä kuuluisaa paikkaa, jossa kerrotaan edelleen tarinoita kuningatar Elisabetista, Robert Brucesta ja McCarthyn klaanista. Linnan torni tarjoaa upeat näkymät ympäröivään maahan ja historialliseen alueeseen. Olitpa täällä tutustumassa historiaan tai nauttimassa maisemista, Blarneyn linna on edelleen pakollinen vierailukohde, joka on täynnä legendoja ja perinteitä.

Blarneyn kivi

Blarneyn kivi, joka sijaitsee Blarneyn linnan huipulla Corkin kreivikunnassa, on yksi Irlannin kuuluisimmista legendoista. Blarneyn suukoksi kutsutun kiven suutelemisen sanotaan antavan puhelahjan. Tämän muinaisen kiven alkuperä on kytköksissä Skotlantiin, Cormac McCarthyyn ja irlantilaiseen kansanperinteeseen, mukaan lukien tarinat keijuista ja taikuudesta. Vierailijat tulevat kaukaa suutelemaan kiveä ja osallistuvat vuosisatoja kestäneeseen perinteeseen. Riippumatta siitä, käyttivätkö kuninkaat kiveä ensin vai toiko Robert Bruce sen mukanaan, se houkuttelee edelleen turisteja, jotka etsivät ainutlaatuista irlantilaista kokemusta.

Toivomusaskelmat

Linnan alueella sijaitsevat toivomusaskelmat ovat osa toista kuuluisaa irlantilaista legendaa. Sanotaan, että jos kävelet näitä portaita ylös tai alas silmät suljettuina ja esität toiveen, hyvä onni seuraa sinua. Tämä viehättävä perinne lisää uuden kerroksen Blarneyn tilan rikkaaseen historiaan.

Blarneyn kiven suuteleminen

Blarneyn kiven suuteleminen on pakollista jokaiselle Irlannissa vierailevalle turistille. Linnan huipulla sijaitsevan kiven sanotaan antavan puhelahjan niille, jotka uskaltavat suudella kiveä. Tornin reunalla taaksepäin nojaaminen, kaiteiden tukemana, on yhtä jännittävää kuin näkymä Corkin kreivikuntaan. Vierailijat, mukaan lukien kuningatar Elisabet ja Robert Bruce, ovat osallistuneet tähän vuosisatoja vanhaan perinteeseen. Se on unohtumaton sekoitus seikkailua, legendaa ja historiaa – todellinen irlantilainen kokemus.

Ravintolat lähellä Blarneyn kiveä

Blarneyn kiven vierailun jälkeen löydät upeita ruokailumahdollisuuksia läheisestä Blarneyn kylästä. Nauti perinteisistä irlantilaisista ruoista ja merenelävistä The Woollen Mills Bar & Restaurantissa Main Streetillä tai nappaa kevyt lounas ja kahvi The Blarney Woollen Mills Caféssa, joka sijaitsee myös Main Streetillä. Paikallisia makuja modernilla otteella tarjoaa The Strawberry Tree, joka sijaitsee The Squarella, tai rentoudu mukavan ruoan ja elävän musiikin parissa The Blarney Stone Tavernissa, aivan Main Streetin tuntumassa. Nämä paikat ovat täydellisiä herkulliselle aterialle Blarneyn kiven tutkimisen jälkeen.

Lähellä olevat nähtävyydet Blarneyn kivelle

Blarneyn linnan puutarhat

Tutustu reheviin puutarhoihin, joissa on myrkkypuutarha, saniaistarha ja luonnonkaunis järvikävely – täydellinen luonnonystäville ja uteliaille mielille.

Blarneyn villamylly

Vain muutaman minuutin päässä linnasta sijaitseva historiallinen mylly on nykyään suosittu paikka irlantilaisten käsitöiden, villatuotteiden ja matkamuistojen ostamiseen.

Corkin kaupunki

Lyhyen ajomatkan päässä voit tutustua kohokohtiin, kuten St. Fin Barren katedraaliin, vilkkaaseen English Marketiin ja viihtyisiin irlantilaisiin pubeihin, jotka ovat täynnä paikallista viehätystä.

Lee-joki

Nauti rauhallisesta joenrantakävelystä tai piknikistä Lee-joen varrella, joka tarjoaa seesteisiä näkymiä aivan Corkin ulkopuolella.

Fitzgeraldin puisto

Tämä Lee-joen lähellä sijaitseva kaupunkipuisto tarjoaa veistoksia, museon ja rauhallisia viheralueita – ihanteellinen rentouttavalle tauolle.