Seosamneung Royal Tombs

★ 5.0 (1K+ anmeldelser) • 11K+ booket
Overblik
Ting at gøre
Hoteller

Seosamneung Royal Tombs Billetter og ture

Smob af Sports Monster Goyang Billet
Legepladser • Gyeonggi

Smob af Sports Monster Goyang Billet

Book nu til i dag
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
★ 4.7 (38) • 1K+ booket
Fra RM 61.79
RM 65.05
Seoul endagstur: Hanok-landsby, naturstier og udsigt over Seoul
Sommertilbud
Ture • Fra Seoul

Seoul endagstur: Hanok-landsby, naturstier og udsigt over Seoul

Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
★ 4.8 (738) • 7K+ booket
Fra RM 168.55
30 rabat
Salg
Afhentning i Incheon Lufthavn & Goyang Aquafield SPA & Gimbap Madlavningsoplevelse
Ture • Fra Seoul

Afhentning i Incheon Lufthavn & Goyang Aquafield SPA & Gimbap Madlavningsoplevelse

Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
Fra RM 193.15
Nanta Show & Aqua Field & Hængebro Paju Dagstur
Ture • Fra Seoul

Nanta Show & Aqua Field & Hængebro Paju Dagstur

Book nu til i morgen
Privat rundvisning
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
Fra RM 329.19
Jjimjil Spa & Kulturel Oplevelse & Haengjusanseong Én-dags tur
Ture • Fra Seoul

Jjimjil Spa & Kulturel Oplevelse & Haengjusanseong Én-dags tur

Book nu til i morgen
Afhentning på hotellet
Privat rundvisning
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
★ 5.0 (4) • 50+ booket
Fra RM 258.45
Goyang endags byhøjdepunkter-tur
RM 790.05

Hvor skal man bo i Seosamneung Royal Tombs

Seoul Hotel TAO
Hoteller • Seoul

https://res.klook.com/image/upload/v1713240499/UED_new/PromoTag/StayPlus.png Seoul Hotel TAO

Øjeblikkelig bekræftelse
Fra RM 93.60
Goyang Hotel Yuji
Hoteller • Gyeonggi

Goyang Hotel Yuji

Øjeblikkelig bekræftelse
★ 4.5 (17)
RM 234.71
YMCA YOUTH CENTER
Hoteller • Gyeonggi

YMCA YOUTH CENTER

Øjeblikkelig bekræftelse
★ 4.6 (104)
Fra RM 232.88
Urbanest Hotel
Hoteller • Gyeonggi

Urbanest Hotel

Øjeblikkelig bekræftelse
★ 4.3 (117)
Fra RM 246.86
Stay Month Hotel
Hoteller • Gyeonggi

Stay Month Hotel

Øjeblikkelig bekræftelse
★ 4.1 (49)
Fra RM 159.43
HOTELRU136
Hoteller • Seoul

HOTELRU136

Øjeblikkelig bekræftelse
Udsolgt
ROSENHEIM
Hoteller • Gyeonggi

ROSENHEIM

Øjeblikkelig bekræftelse
★ 3.9 (42)
Fra RM 177.14
RM 187.74
Lavilla Hotel
Hoteller • Seoul

Lavilla Hotel

Øjeblikkelig bekræftelse
★ 4.0 (86)
Fra RM 196.27
Chaehyodang Hanok Stay
Hoteller • Seoul

Chaehyodang Hanok Stay

Øjeblikkelig bekræftelse
Udsolgt
Valentine Hotel
Hoteller • Gyeonggi

Valentine Hotel

Øjeblikkelig bekræftelse
★ 3.7 (99)
Fra RM 175.42
Hwajeong Hotel jun
Hoteller • Gyeonggi

Hwajeong Hotel jun

Øjeblikkelig bekræftelse
Fra RM 156.81
Hotel the Artist Yeonsinnae
Hoteller • Seoul

Hotel the Artist Yeonsinnae

Øjeblikkelig bekræftelse
★ 4.0 (7)
Udsolgt

Seosamneung Royal Tombs Anmeldelser

5.0 /5
1K+ anmeldelser
Læs alle anmeldelser
CristineVanessa *******
5 mar.
Vores tur til Gamaksan-bjerget var en uforglemmelig oplevelse. Vi fik det bedste beef bulgogi-måltid på hele vores tur – absolut lækkert og virkelig mindeværdigt. Vi stoppede også ved det charmerende Dally Bakery, en fantastisk café omgivet af smuk, isfyldt natur, der gjorde besøget magisk. Turen fortsatte med en fredelig gåtur gennem en traditionel hanok-landsby og et meningsfuldt besøg i Jingwansa, som begge tilføjede kultur og ro til vores dag. Vores turguide, hr. Yoon, er ægte og absolut den bedste, vi mødte her i Sydkorea. Man kan virkelig mærke, hvor meget han elsker sit arbejde. Vi var dybt imponerede over hans professionalisme, varme personlighed og venlighed. Han tjekkede konstant, om vi havde det godt, spurgte om vi havde nogen bekymringer, og tilbød betænksomt at tage billeder for os under hele turen – minder vi altid vil værdsætte. Alt i alt var det en utrolig tur, der blev perfekt takket være en enestående guide. Kan varmt anbefales!
2+
Ricardo *******
5 mar.
Fremragende person, meget opmærksom og behagelig, et knus til min guide, min ven Michael.
1+
Ting ***
5 mar.
Jeg havde min teenager og min 5-årige med på denne tur. Begge nød turen enormt. Vores turgruppe var lille og hyggelig – 8 personer. Vores turguide var Yoon, han var meget omsorgsfuld, venlig og professionel, forklarede os alt meget tydeligt og talte godt engelsk. Han tilbød altid at hjælpe os med at tage billeder og bad mit barn om ikke at skynde sig, mens vi vandrede op ad Gamaksan med de lidt isglatte trin. Det var en mindeværdig oplevelse for os.
2+
Lin ********
27 feb.
Young var utrolig venlig og opmærksom under hele turen. Han gjorde sig stor umage for at sikre, at vi fik en vidunderlig oplevelse, og forklarede omhyggeligt baggrunden og historien for hvert sted, vi besøgte. Takket være ham var turen både fornøjelig og meningsfuld. Jeg sætter stor pris på hans dedikation og vil varmt anbefale ham som rejseleder.
XinYi ****
26 feb.
Dejlig endagstur generelt. Vores turguide Catherine er virkelig venlig og god! Vil anbefale til et dejligt sted uden for byen!
2+
Klook用戶
24 feb.
Takket være Kevins hjælp havde vi en fantastisk tid med at opleve Sydkoreas natur.
Zhiquan ****
22 feb.
Virkelig vidunderlig tur guidet af Mr. Yoon. Han er meget hjælpsom og tager en masse fantastiske billeder af os! Og den frokost, han tog os med til, var meget lækker!
Joshua *******
21 feb.
Meget mindeværdig tur. Fra den fantastiske hængebro til jordbærplukning og hanok-landsbyer. Vil varmt anbefale dette rejsebureau på Klook og selvfølgelig vores dejlige guide Zoey. 10/10!

Populære steder i nærheden af Seosamneung Royal Tombs

65K+ besøgende
43K+ besøgende
129K+ besøgende
11K+ besøgende
500+ besøgende

Ofte stillede spørgsmål om Seosamneung Royal Tombs

Hvornår er det bedste tidspunkt at besøge Seosamneung Royal Tombs i Gyeonggi-do?

Hvordan kan jeg komme til Seosamneung Royal Tombs med offentlig transport?

Hvad bør jeg vide, før jeg besøger Seosamneung Royal Tombs?

Hvad du bør vide om Seosamneung Royal Tombs

Oplev de fortryllende Seosamneung Kongelige Grave, et UNESCO-verdensarvssted beliggende i de fredfyldte landskaber i Goyang by, Gyeonggi-do. Dette fængslende historiske sted giver et indblik i storheden i Koreas Joseon-dynasti, hvor fortiden bliver levende midt i fantastiske landskaber og arkitektoniske vidundere. Omgivet af frodige græsmarker, livlige kirsebærblomster om foråret og flammende ahorntræer om efteråret, giver Seosamneung Kongelige Grave en fredfyldt flugt og en romantisk ramme for par. Fordyb dig i Koreas rige kulturelle gobelin og kongelige arv, og lad skønheden og den historiske pragt af denne bemærkelsesværdige destination fange dine sanser.
Wondang-dong, Deogyang-gu, Goyang-si, Gyeonggi-do, South Korea

Bemærkelsesværdige vartegn og seværdigheder, du skal besøge

Huireung Kongelige Gravmæler

Træd ind i Joseon-dynastiets royales verden ved Huireung Kongelige Gravmæler, hvor elegancen i dronning Janggyeongs sidste hvilested venter. Som den anden kone til kong Jungjong tilbyder dronning Janggyeongs grav besøgende et unikt indblik i æraens arkitektoniske skønhed og rige arv. Dette sted er åbent for offentligheden og inviterer dig til at udforske de indviklede designs og fredfyldte landskaber, der definerer den kongelige arv.

Yereung Kongelige Gravmæler

Påbegynd en rejse gennem historien ved Yereung Kongelige Gravmæler, det sidste hvilested for kong Cheoljong og dronning Cheorin. Dette tilgængelige sted er gennemsyret af historisk betydning og tilbyder et vindue ind i fortiden med sine velbevarede strukturer og rolige omgivelser. Oplev historierne om disse kongelige figurer og de kulturelle traditioner, der formede deres liv.

Placenta-kammer

Afslør et fascinerende aspekt af Joseon-dynastiets kultur i Placenta-kammeret, en unik funktion i Seosamneung Kongelige Gravmæler. Dette kammer indeholder navlestrengene fra 54 medlemmer af den kongelige familie, hvilket afspejler dynastiets dybt rodfæstede traditioner og overbevisninger. Et besøg her giver indsigt i de kulturelle praksisser, der ærede fødslen og slægten af den kongelige familie, hvilket gør det til et must-see for historieentusiaster.

Kulturel og historisk betydning

Seosamneung Kongelige Gravmæler er en skattekiste af kulturarv, der smukt afspejler de konfucianske værdier og geomantiske principper, der var afgørende under Joseon-æraen. Som et UNESCO-verdensarvssted giver disse grave et fascinerende indblik i Koreas kongelige historie og arkitektoniske brillans. De er en vital del af Koreas kulturarv og giver indsigt i Joseon-dynastiets kongelige skikke og arkitektoniske stilarter.

Lokalt køkken

Når du udforsker Seosamneung Kongelige Gravmæler, må du ikke gå glip af chancen for at nyde de lokale smagsoplevelser i Goyang by. Dyk ned i traditionelle koreanske retter som Bibimbap, Kimchi og Bulgogi. Disse kulinariske lækkerier tilbyder et perfekt supplement til din historiske rejse og gør dit besøg til en fest for både sind og gane.

Kulturel betydning

Seosamneung Kongelige Gravmæler fungerer som et vindue ind i Joseon-dynastiets kongelige traditioner. De huser gravstederne for konger, dronninger, kronprinser og kongelige konkubiner og bevarer den rige arv fra Koreas fortid, så besøgende kan træde tilbage i tiden og opleve de kongelige skikkes storhed.

Historisk kontekst

Seosamneung Kongelige Gravmæler har en gribende historie med flytningen af kongelige navlestreng her under den japanske besættelse for at beskytte dem mod kulturel tilintetgørelse. Denne handling symboliserer modstandskraft og bevarelsen af Koreas rige arv, hvilket gør stedet til et stærkt vidnesbyrd om landets varige ånd.