Kim Gwang-Seok Street

★ 4.2 (13K+ anmeldelser) • 1K+ booket
Overblik
Ting at gøre
Hoteller

Kim Gwang-Seok Street Billetter og ture

K-Beauty Day Spa-oplevelse i Daegu
Massage • Daegu

K-Beauty Day Spa-oplevelse i Daegu

Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
4.8 / 5
(22) • 200+ booket
PLN 259.40
Andong Seonyu Julbulnori Festival & UNESCO Landsbyoplevelse
Ture • Fra Busan

Andong Seonyu Julbulnori Festival & UNESCO Landsbyoplevelse

Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
4.8 / 5
(8) • 100+ booket
PLN 290.85
Daegu Hop-On Hop-Off Bustur
Ture • Daegu

Daegu Hop-On Hop-Off Bustur

Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
4.5 / 5
(124) • 1K+ booket
PLN 21.25
Daegu Mindful Koreansk Te-ceremoni & Hanbok-oplevelse
Kulturelle oplevelser • Daegu

Daegu Mindful Koreansk Te-ceremoni & Hanbok-oplevelse

Op til 3 timer
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
Ny aktivitet
PLN 11.80
Spar PLN 2.95
Daegu Hovedspa: K-Beauty Hovedbundspleje & Vandring-Afslapning
Massage • Daegu

Daegu Hovedspa: K-Beauty Hovedbundspleje & Vandring-Afslapning

Book nu til i morgen
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
Ny aktivitet
PLN 368.49
UNIU SCENT Parfumediffuser Fremstilling Éndagskursus i Daegu
Kulturelle oplevelser • Daegu

UNIU SCENT Parfumediffuser Fremstilling Éndagskursus i Daegu

Book nu til i morgen
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
PLN 106.15
Daegu Koreansk Traditionel Kulturcenter Oplevelse med Traditionel Mad
Kulturelle oplevelser • Daegu

Daegu Koreansk Traditionel Kulturcenter Oplevelse med Traditionel Mad

Op til 3 timer
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
Ny aktivitet
PLN 58.95
Spar PLN 14.74
Daegu E-World Gamsunggyobok Skoleuniform Udlejning
Kulturelle oplevelser • Daegu

Daegu E-World Gamsunggyobok Skoleuniform Udlejning

Book nu til i morgen
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
50+ booket
PLN 58.95
Daegu Ring Making Workshop UNIU RINGS
Kulturelle oplevelser • Daegu

Daegu Ring Making Workshop UNIU RINGS

Op til 3 timer
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
4.0 / 5
(3) • 50+ booket
PLN 200.45
Daegu Fridykning Endags-klasseoplevelse
Vandaktiviteter • Daegu

Daegu Fridykning Endags-klasseoplevelse

Op til 3 timer
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
PLN 206.35
Daegu Combat Taekwondo Endagskursus
Udendørs- og sportsaktiviteter • Daegu

Daegu Combat Taekwondo Endagskursus

Op til 3 timer
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
5.0 / 5
(3)
PLN 291.85
Prøvedyk i fridykning
Kulturelle oplevelser • Daegu

Prøvedyk i fridykning

Book nu til i morgen
Gratis annullering
4.8 / 5
(5) • 50+ booket
PLN 206.35

Hvor skal man bo i Kim Gwang-Seok Street

Toyoko Inn Daegu Dongseong-ro
Hoteller • Daegu

Toyoko Inn Daegu Dongseong-ro

Øjeblikkelig bekræftelse
4.9 / 5
(1.1K)
Fra
PLN 240.37
PLN 251.12
Hotel Inter Burgo
Hoteller • Daegu

Hotel Inter Burgo

Øjeblikkelig bekræftelse
4.2 / 5
(1.0K)
Fra
PLN 363.74
Crystal Hotel
Hoteller • Daegu

Crystal Hotel

Øjeblikkelig bekræftelse
4.3 / 5
(41)
Fra
PLN 217.18
Noble Stay
Hoteller • Daegu

Noble Stay

Øjeblikkelig bekræftelse
4.4 / 5
(355)
Fra
PLN 239.42
Daegu Dongseongro Star B&B Business Hotel
Hoteller • Daegu

Daegu Dongseongro Star B&B Business Hotel

Øjeblikkelig bekræftelse
3.8 / 5
(53)
Fra
PLN 178.57
Rivertain Hotel
Hoteller • Daegu

Rivertain Hotel

Øjeblikkelig bekræftelse
4.7 / 5
(1.0K)
Fra
PLN 284.51
PLN 320.01
HOTEL AU
Hoteller • Daegu

HOTEL AU

Øjeblikkelig bekræftelse
4.5 / 5
(26)
Fra
PLN 229.19
PLN 240.57
Hanok1957
Hoteller • Daegu

Hanok1957

Øjeblikkelig bekræftelse
4.7 / 5
(91)
Fra
PLN 283.3
Dongdaegu Station Eastern Hotel
Hoteller • Daegu

Dongdaegu Station Eastern Hotel

Øjeblikkelig bekræftelse
4.5 / 5
(402)
Fra
PLN 359.1
Hotel February Dongdaegu Station
Hoteller • Daegu

Hotel February Dongdaegu Station

Øjeblikkelig bekræftelse
5.0 / 5
(2)
Fra
PLN 248.53
Midtown Hostel
Hoteller • Daegu

Midtown Hostel

Øjeblikkelig bekræftelse
4.5 / 5
(83)
Fra
PLN 156.64
Hera Hotel
Hoteller • Daegu

Hera Hotel

Øjeblikkelig bekræftelse
4.1 / 5
(259)
Fra
PLN 187.71

Mere at udforske

Seoul - Daegu KTX togbillet
Togpas • Daegu (Fra Seoul)

Seoul - Daegu KTX togbillet

Øjeblikkelig bekræftelse
4.9 / 5
(24) • 1K+ booket
PLN 128.25
Bagageleveringsservice i Daegu: Daegu Internationale Lufthavn og hoteller
Rejsetjenester • Daegu

Bagageleveringsservice i Daegu: Daegu Internationale Lufthavn og hoteller

Gratis annullering
5.0 / 5
(2) • 50+ booket
PLN 73.69

Kim Gwang-Seok Street Anmeldelser

SOFIA ******
2026-08-28 05:46:33
Fantastisk 5.0
A very good experience!! It's located at the university, on the floor below the library, so there are no stairs to climb. They speak enough English to understand you. Very kind and warm. The girl had very warm hands, which I appreciated. I recommend it.
Klook 用戶
2026-08-21 17:56:10
Fantastisk 5.0
I boarded the bus at Dongdaegu Station, departing at 10:30 AM. There was a guide on board responsible for language communication and introductions. I chose to complete the entire loop. There were a few foreign friends on the bus with me. At each stop, we received a preview and watched an introductory video, which was a great arrangement. At 12:40 PM, we returned to Dongdaegu Station to look around. Then, I took the 1:30 PM bus to Culture Alley, where I got off to visit the Daegu Yangnyeongsi Museum of Oriental Medicine, Gyesan Catholic Church, and Jongno Starbucks. I also tried Park's Braised Beef Ribs, which were absolutely delicious!
Klook-Nutzer
2026-10-07 10:02:20
Fantastisk 5.0
A very wonderful experience. The staff was very friendly and helpful. We had a great time.
Klook-Nutzer
2026-10-07 10:12:51
Fantastisk 5.0
Very nice experience. I was there with my wife and enjoyed it a lot. The therapist is very friendly and went to great lengths to make us feel comfortable. She didn't speak English, but with the help of our cell phones, we managed very well. Highly recommended.
Klook User
2026-06-05 21:50:43
Fantastisk 4.0
Jeg bookede en parfumefremstillingsklasse med min ven hos Uniu Scent. Klassen var okay. Bygningen var meget ren, men personen, der underviste i klassen, hjalp ikke meget. Min ven og jeg blev overladt til os selv det meste af tiden med at vente. Derudover var der én duft, min ven og jeg ønskede at tilføje til parfumen, og kun én af os fik lov til at bruge den. Vi betalte 10.000 won ekstra for at tilføje olie til parfumen, så den ville holde længere. Jeg har brugt parfumen et par gange, og jeg har fundet ud af, at duften ikke rigtig holder så længe.
Christopher *******
2026-07-04 08:37:31
Fantastisk 5.0
Jake var en fantastisk turguide, og festivalen var en fantastisk oplevelse fra underholdningen til fyrværkeriet!
Donna ********
2026-06-15 12:41:35
Fantastisk 5.0
Værelsesprisen med gratis morgenmad til 2 er meget pengene værd. Værelset er lidt lille og der er næsten ingen plads til stor bagage, men det er håndterbart. Det er et plus, at det er i gåafstand fra Starbucks.
LIM ********
2026-09-27 07:59:49
Fantastisk 5.0
We stayed for three nights, and the value for money is incredible! The room is huge and super clean, featuring a massive TV with Netflix and Disney+. The bed and pillows were so comfortable! My favorite part was having a self-service washing machine and an LG Styler clothing care system right in the room, so we didn't have to worry about our jackets smelling like barbecue after eating. It's so convenient! The subway station is right downstairs, making it easy to get anywhere. I will definitely stay here again!
Boeun ***
2026-06-05 04:54:37
Fantastisk 5.0
Hotellet er bekvemt beliggende i gåafstand fra Dongdaegu station. Det har restauranter, en kaffebar og en dagligvarebutik. Værelset er rent og æstetisk indrettet. Vi havde et rigtig behageligt ophold.

Populære steder i nærheden af Kim Gwang-Seok Street

11K+ besøgende
11K+ besøgende
10K+ besøgende
11K+ besøgende
11K+ besøgende
11K+ besøgende
11K+ besøgende
2K+ besøgende
9K+ besøgende
11K+ besøgende
11K+ besøgende
9K+ besøgende

Ofte stillede spørgsmål om Kim Gwang-Seok Street

Hvornår er det bedste tidspunkt at besøge Kim Gwang-Seok Street i Daegu?

Hvordan kan jeg komme til Kim Gwang-Seok Street med offentlig transport?

Hvilke lokale retter bør jeg prøve, når jeg besøger Kim Gwang-Seok Street?

Er der nogen guidede ture tilgængelige på Kim Gwang-Seok Street?

Hvad skal jeg have på, når jeg besøger Kim Gwang-Seok Street?

Hvad du bør vide om Kim Gwang-Seok Street

Fordyb dig i den pulserende verden på Kim Gwang-Seok Gade i Daegu, Sydkorea, en unik destination dedikeret til den legendariske koreanske singer-songwriter Kim Gwang-seok. Denne 350 meter lange gade, der er foret med vægmalerier, tilbyder en fængslende rejse gennem den ikoniske kunstners liv og musik, hvilket gør den til et must-see for både musikentusiaster og kunstelskere.
Daebong-dong, Jung-gu, Daegu, South Korea

Bemærkelsesværdige vartegn og seværdigheder, du skal besøge

Kim Kwang-seok Memorial Street

Gå langs Kim Gwang-Seok Street, der er foret med hyldester til den ikoniske sanger, herunder vægmalerier, skulpturer og memorabilia, der fejrer hans liv og musik.

Kim Gwang-Seok Street vægmalerier

Udforsk de fantastiske vægmalerier, der skildrer Kim Gwang-seoks gribende liv og musik og viser hans arv gennem indviklede kunstværker og stærke billeder.

Kim Kwang-seok mindehal

Besøg mindehallen dedikeret til Kim Kwang-seok, der viser hans livshistorie, præstationer og bidrag til koreansk folkrockmusik.

Kulturel og historisk betydning

Oplev den kulturelle og historiske betydning af Kim Gwang-Seok Street, dedikeret til at ære den berømte koreanske kunstners arv og give indsigt i hans dybtgående indflydelse på musik og kunst.

Lokalt køkken

Forkæl dig selv med populære lokale retter og spiseoplevelser i de hyggelige caféer og spisesteder langs gaden, der tilbyder en smag af autentiske koreanske smagsoplevelser og kulinariske lækkerier.