Burj Khalifa

★ 4.5 (82K+ anmeldelser) • 76K+ booket
Overblik
Ting at gøre
Hoteller

Burj Khalifa Billetter og ture

At The Top - Billet til observationsdækket i Burj Khalifa
Observationsdæk • Dubai

At The Top - Billet til observationsdækket i Burj Khalifa

Øjeblikkelig bekræftelse
★ 4.4 (10,389) • 500K+ booket
kr 338
17 rabat
Kombination
Sky Views Observatory billet i Dubai
Observationsdæk • Dubai

Sky Views Observatory billet i Dubai

Øjeblikkelig bekræftelse
★ 4.6 (1,523) • 70K+ booket
kr 140
12 rabat
Salg
14 rabat
Kombination
Spiseoplevelser i Burj Khalifa
Observationsdæk • Dubai

Spiseoplevelser i Burj Khalifa

Book nu til i morgen
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
★ 4.5 (138) • 3K+ booket
kr 627
10 rabat
Salg
Dubai Aquarium billet
Zooer og akvarier • Dubai

Dubai Aquarium billet

Øjeblikkelig bekræftelse
★ 4.3 (3,196) • 100K+ booket
kr 356
6 rabat
Kombination
Dubai Frame billet
Observationsdæk • Dubai

Dubai Frame billet

Øjeblikkelig bekræftelse
★ 4.6 (4,235) • 200K+ booket
kr 84
17 rabat
Kombination
Dubai Fountain Lake Ride eller Boardwalk billet
Ture • Dubai

Dubai Fountain Lake Ride eller Boardwalk billet

Aftenafgang
Øjeblikkelig bekræftelse
★ 4.5 (1,077) • 30K+ booket
kr 45
10 rabat
Kombination
Premium ørkensafari - Morgen, aften og overnatning på Al Khayma
Ture • Dubai

Premium ørkensafari - Morgen, aften og overnatning på Al Khayma

Afhentning på hotellet
Privat rundvisning
Øjeblikkelig bekræftelse
★ 4.8 (5,223) • 60K+ booket
kr 201
20 rabat
Salg
15 rabat
Kombination
Dubai City Tour med flere muligheder og afgangssteder
Ture • Dubai

Dubai City Tour med flere muligheder og afgangssteder

Book nu til i morgen
Afhentning på hotellet
Privat rundvisning
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
★ 4.2 (1,534) • 20K+ booket
Fra kr 119
Dubai Marina Yacht-oplevelse
Ture • Dubai

Dubai Marina Yacht-oplevelse

Book nu til i morgen
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
★ 4.6 (1,213) • 20K+ booket
kr 130
20 rabat
Salg
Dubai Helikoptertur af HeliDubai
Ture • Dubai

Dubai Helikoptertur af HeliDubai

Book nu til i morgen
Afrejse om morgenen
Op til 3 timer
Gratis annullering
★ 4.7 (330) • 7K+ booket
kr 1,210
Klook Pass Dubai
Attraktionspas • Dubai

Klook Pass Dubai

Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
★ 4.6 (4,060) • 100K+ booket
kr 714
kr 1,008
Klook eksklusiv
Guidet tur i Dubais gamle bydel med Abra-tur og Burj Khalifa
Ture • Dubai

Guidet tur i Dubais gamle bydel med Abra-tur og Burj Khalifa

Book nu til i dag
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
★ 4.9 (56) • 500+ booket
kr 70

Hvor skal man bo i Burj Khalifa

Studio with Thrilling Burj Khalifa View
Hoteller • Dubai

Studio with Thrilling Burj Khalifa View

Øjeblikkelig bekræftelse
Fra kr 845.79
SuperHost - Spacious Studio With Direct Burj Khalifa View I Address Dubai Mall
Fra kr 1,314.00
Armani Hotel Dubai, Burj Khalifa
Hoteller • Dubai

Armani Hotel Dubai, Burj Khalifa

Øjeblikkelig bekræftelse
★ 4.6 (1,000)
Fra kr 4,704.17
Heaven Crest Vacation Homes Downtown - Studio, 1, & 3 Bedroom Suites 2 minute walk to Dubai Mall and Burj Khalifa
Fra kr 560.82
Downtown Near Burj Khalifa Dubai Mall
Hoteller • Dubai

Downtown Near Burj Khalifa Dubai Mall

Øjeblikkelig bekræftelse
Fra kr 1,041.70
Luxury Burj Royale Burj Khalifa & Fountain view
Hoteller • Dubai

Luxury Burj Royale Burj Khalifa & Fountain view

Øjeblikkelig bekræftelse
Fra kr 1,804.27
Vogue| Opera Grand near Dubai Mall | Burj Khalifa
Hoteller • Dubai

Vogue| Opera Grand near Dubai Mall | Burj Khalifa

Øjeblikkelig bekræftelse
Fra kr 1,886.38
Lovely Studio Burj Khalifa View
Hoteller • Dubai

Lovely Studio Burj Khalifa View

Øjeblikkelig bekræftelse
kr 28,829.40
Vogue | District One Residences close to Downtown Dubai Mall | Burj Khalifa
Fra kr 2,051.01
Maison Privee - Luxury Apt W/Burj Khalifa Vw & Dubai Canal Access
Hoteller • Dubai

Maison Privee - Luxury Apt W/Burj Khalifa Vw & Dubai Canal Access

Øjeblikkelig bekræftelse
Fra kr 1,514.33
Maison Privee - Modern Chic Apt w/ Unobstructed Burj Khalifa Views
Hoteller • Dubai

Maison Privee - Modern Chic Apt w/ Unobstructed Burj Khalifa Views

Øjeblikkelig bekræftelse
kr 1,518.67

Mere at udforske

Dubai Opera Grand Tour
Begivenheder og shows • Dubai

Dubai Opera Grand Tour

Book nu til i morgen
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
★ 3.6 (7) • 200+ booket
kr 179
Biludlejning i Dubai | Lej en bil til Burj Khalifa, Red Dunes Lahbab-ørkenen, Miracle Garden, Dubai Frame, Global Village
Fra kr 194
kr 204
5 rabat
Afhentning, opbevaring og levering af bagage i Dubai
Rejsetjenester • Dubai

Afhentning, opbevaring og levering af bagage i Dubai

Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
★ 5.0 (16) • 200+ booket
kr 335
kr 353

Burj Khalifa Anmeldelser

Michelle ********
2026-08-24 17:20:20
Fantastisk 5.0
Den ikoniske Burj Khalifa var en vidunderlig oplevelse på 124. og 125. etage. En betagende og fængslende panoramaudsigt. 🤭❤️❤️Minderne om denne verdens højeste bygning vil vare evigt. faciliteter:10/10 service:10/10 oplevelse:10/10 nem booking på Klook:10/10
Michelle ********
2026-05-29 07:41:50
Fantastisk 5.0
Fantastisk udsigt og eventyr! Hele oplevelsen er utrolig smuk fra det øjeblik, du træder ind, til den fantastiske udsigt, du ser fra oven. Nem booking på Klook: 10/10 Oplevelse: 10/10 Service: 10/10 Faciliteter: 10/10
Richard *****
2026-08-05 18:18:34
Fantastisk 5.0
very easy to use. they just scan the barcode in the entrance. this tour is recommended if you are in Dubai. access to this tourist destination is so easy as well. ease of booking on Klook, service deserve 5 stat rating.
Priyadarshini ************
2026-09-10 07:42:51
Fantastisk 5.0
It was very beautiful. Though we had never gone for the fountain show boatride before but this time when we went it was really one of the highlights of our trip.
Sarah *******
2026-08-14 05:40:11
Fantastisk 5.0
Booking with the Klook pass was flawless. A well-designed and truly magnificent aquarium, located in the middle of Dubai's largest Mall. Impressive.
Klook User
2026-07-30 22:04:37
Fantastisk 5.0
the most amazing experience. definitely worth every dollar. I don’t think I will ever experience anything like this again. Don’t think about it, just do it, you won’t regret it.
Klook User
2026-09-07 16:24:58
Fantastisk 5.0
Our guide, Waqar (he goes by Vicky too), was really kind and warm. He was very prepared with lots of cold bottled water for us and taught us a little bit about Dubai. Bonus points for his superb driving and Arabic music playlist (with Tokyo Drift) which he played to set the mood while we were dune bashing. Lastly, the camp at Al Marmoom was relaxing and had many activities available for different guests (camel rides, henna tattoo, coffee and tea, sunset watching, stargazing with telescopes, shiesha). The buffet food (local dishes) was really delicious as well, and unlimited cold drinks were available too. We’re grateful all of these were included in the package and we didn’t need to shell out any more than we paid on Klook (note: we didn’t go for the ATV/buggy rides nor buy souvenirs which would need extra payment).
umar *****
2026-07-01 01:05:58
Fantastisk 5.0
Den bedste oplevelse i mit liv... helt fantastisk. Hvis du kommer til Dubai for første gang, må du ikke gå glip af at besøge dette vandland. Den eneste ulempe er den lange kø til rutsjebanerne, hvor man venter 30-40 minutter, afhængigt af hvor mange mennesker der er i køen.
Sarah *******
2026-08-26 04:42:28
Fantastisk 5.0
Klook-passet med 8 aktiviteter + 1 premium til Dubai. Alt er perfekt organiseret, ingen problemer, alle mine reservationer var nemme og hurtige. Med meget bedre priser end ved køb enkeltvis, anbefaler jeg det 100%.

Populære steder i nærheden af Burj Khalifa

1M+ besøgende
1M+ besøgende
1M+ besøgende
1M+ besøgende
1M+ besøgende
1M+ besøgende
1M+ besøgende
544K+ besøgende

Ofte stillede spørgsmål om Burj Khalifa

Hvornår er det bedste tidspunkt at besøge Burj Khalifa?

Hvordan kan jeg komme til Burj Khalifa med offentlig transport?

Skal jeg købe billetter til Burj Khalifa på forhånd?

Er Burj Khalifa tilgængelig for kørestolsbrugere?

Hvad er nogle af højdepunkterne i nærheden af Burj Khalifa?

Hvilke vigtige rejsetips er der for at besøge Burj Khalifa?

Hvad du bør vide om Burj Khalifa

Burj Khalifa, også kendt som Burj Dubai eller Burj Khalīfah, er verdens højeste bygning og et sandt arkitektonisk vidunder i Downtown Dubai. Med sine 829,8 meter indeholder denne neo-futuristiske skyskraber adskillige verdensrekorder, herunder det højeste observationsdæk og verdens højeste fritstående struktur. Tårnet er designet med elementer af islamisk arkitektur og konstrueret omkring en central kerne og indeholder luksusboliger, erhvervs- og kontorlokaler samt det ikoniske Armani Hotel. Beliggende nær Dubai Mall, Dubai Fountain og Dubai Opera tilbyder det en fantastisk udsigt over byen, fra Sheikh Zayed Road til Dubai Creek, med udsigt så langt som til Abu Dhabi. Uanset om du beundrer spiret nedefra eller tager til det udendørs observationsdæk via højhastighedselevatorer, er Burj Khalifa et must-see for alle, der udforsker UAE. Husk at købe billetter på forhånd, især i de travle sommermåneder, for at opleve dette ikoniske tårn, der har omdefineret ingeniørkunst, arkitektur og Emiraternes skyline.
Burj Khalifa, Dubai, Dubai, United Arab Emirates

Bemærkelsesværdige vartegn og seværdigheder, du skal besøge

Betagende udsigt fra observationsdækket

Stig til toppen af verdens højeste bygning og træd ud på Burj Khalifas udendørs observationsdæk, hvor udsigten er uovertruffen. Beliggende på 124., 125. og 148. etage tilbyder disse dæk en fantastisk panoramaudsigt over Dubai, fra den feiende skyline og Sheikh Zayed Road til den glitrende Dubai Creek og videre. Indfang skønheden i Emiraterne fra det højeste observationsdæk i verden, og oplev solnedgangen eller natlandskabet fra dette bemærkelsesværdige arkitektoniske vidunder.

Dubai Fountain

Ved foden af Burj Khalifa, ved siden af Dubai Mall, finder du den fængslende Dubai Fountain – verdens største koreograferede springvandssystem. Beliggende på Burj Lake byder dette vand-, lys- og musikspektakel på kraftige stråler, der skyder op til 150 meter i luften, synkroniseret med klassiske, arabiske og internationale melodier. Synlig fra Burj Khalifas observationsdæk eller tæt på langs promenaden er dette gratis show et højdepunkt på ethvert besøg i Downtown Dubai. Aftenforestillinger, især efter solnedgang, er et must-see!

Dubai Mall

Lige ved siden af Burj Khalifa er det massive Dubai Mall mere end bare en shoppingdestination – det er en fuld oplevelse. Med over 1.200 butikker, restauranter i verdensklasse, en indendørs forlystelsespark, en skøjtebane, Dubai Aquarium og mere er dette center et knudepunkt for underholdning, luksus og familiehygge. Det er også hovedindgangen til Burj Khalifa-billetter, hvilket gør det til et bekvemt udgangspunkt for din dag i Downtown Dubai. Uanset om du er her for mode, mad eller eventyr, har Dubai Mall noget for enhver smag.

Dubai Opera

Dubai Opera ligger i nærheden af Burj Khalifa og Dubai Mall og er et fantastisk sted inspireret af traditionel islamisk arkitektur og dhow-design. Med forestillinger i verdensklasse fra opera og ballet til koncerter og teater er det et kulturelt højdepunkt i Downtown Dubai. Uanset om du overværer et show eller beundrer arkitekturen, er det et must-see for kunstelskere.

Kulturel og historisk betydning

Burj Khalifa er mere end bare en tårnhøj skyskraber – det er et kulturelt ikon og et symbol på Dubais transformation i det 21. århundrede. Siden den officielle åbning i januar 2010 har tårnet markeret den vellykkede afslutning på et vartegnsprojekt, der omdefinerede, hvad moderne byer, som Sears Tower, kunne opnå. Opkaldt efter Sheikh Khalifa bin Zayed Al Nahyan afspejler det Forenede Arabiske Emiraters enhed og landets modstandskraft under den globale finanskrise i 2007-2008. Som et flagskib for byens skift fra olieafhængighed til innovation, turisme og service står opførelsen af dette arkitektoniske vidunder som en stærk erklæring om ambition, vision og fremskridt.

Arkitektonisk design

Burj Khalifas design er inspireret af traditionel islamisk arkitektur med et tredobbelt fodspor baseret på Hymenocallis-blomsten. Dens neo-futuristiske form tilspidses, når den stiger, og ligner en spiraltrappe – en nik til regional arv. Tårnet er designet af den berømte arkitekt Adrian Smith og har en slank glasfacade og et spir, der forstærker dets vertikalitet og elegance.

Ingeniørfakta

Burj Khalifa er et vidunder af moderne ingeniørkunst og står i 829,8 meter, hvilket gør det til verdens højeste fritstående struktur. Tårnet, der er bygget omkring en central kerne, understøttes af en Y-formet grundplan for maksimal stabilitet mod stærke ørkenvinde. Designet af bygningsingeniør William F. Baker har det højhastighedselevatorer, over 160 etager og avancerede brandsikkerhedssystemer. Konstruktionen involverede over 330.000 kubikmeter beton og 39.000 tons stål – hvilket satte nye verdensrekorder inden for skyskraberdesign. Denne banebrydende præstation har omformet bybilledet, ligesom Chicagos Sears Tower engang gjorde for Windy City.

Lokale retter

Efter at have besøgt Burj Khalifa kan du forkæle dig selv med autentisk emiratarisk mad og smagsoplevelser fra hele verden. Oplev spisesteder i Dubai Mall, fra afslappede snacks til fine restauranter med en fantastisk udsigt over Dubai Fountain. Gå ikke glip af lokale favoritter som machboos (krydret ris med kød), shawarma, grillet hammour og søde sager som luqaimat. Uanset om du er ude efter traditionelle smagsoplevelser eller global gourmet, er Downtown Dubai et paradis for madelskere.