Georgia Aquarium

★ 4.3 (104K+ anmeldelser) • 900+ booket
Overblik
Ting at gøre
Hoteller

Georgia Aquarium Billetter og ture

Adgang til Georgia Aquarium i Atlanta
Zooer og akvarier • Atlanta

Adgang til Georgia Aquarium i Atlanta

Book nu til i morgen
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
4.8 / 5
(49) • 7K+ booket
Fra
kr 559
Atlanta CityPASS®
Attraktionspas • Atlanta

Atlanta CityPASS®

Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
5.0 / 5
(2) • 700+ booket
kr 1,077
90-minutters Atlanta Trolleytur
Ture • Atlanta

90-minutters Atlanta Trolleytur

Book nu til i dag
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
5.0 / 5
(3) • 100+ booket
kr 315
Adgang til World of Coca-Cola i Atlanta
Museer • Atlanta

Adgang til World of Coca-Cola i Atlanta

Book nu til i dag
Øjeblikkelig bekræftelse
4.6 / 5
(43) • 6K+ booket
Fra
kr 254
Atlanta Hawks basketballkamp i State Farm Arena
Udendørs- og sportsaktiviteter • Atlanta

Atlanta Hawks basketballkamp i State Farm Arena

Sæsonbestemt
Øjeblikkelig bekræftelse
Fra
kr 457
Billet til SkyWheel Myrtle Beach
Attraktionspas • Atlanta

Billet til SkyWheel Myrtle Beach

Book nu til i dag
Øjeblikkelig bekræftelse
kr 201
Zoo Atlanta Adgang i Georgia
Zooer og akvarier • Atlanta

Zoo Atlanta Adgang i Georgia

Book nu til i dag
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
600+ booket
kr 355
Billet til College Football Hall of Fame i Atlanta
Museer • Atlanta

Billet til College Football Hall of Fame i Atlanta

Book nu til i dag
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
kr 311
Detailpris: kr 327
Guidet tur med blandet selskab i Atlanta
Ture • Atlanta

Guidet tur med blandet selskab i Atlanta

Lille gruppe
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
kr 608
Guidet tur til terrassefest i Atlanta
Ture • Atlanta

Guidet tur til terrassefest i Atlanta

Lille gruppe
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
kr 608

Hvor skal man bo i Georgia Aquarium

Hotel Indigo Atlanta Downtown by IHG
Hoteller • Atlanta

Hotel Indigo Atlanta Downtown by IHG

Øjeblikkelig bekræftelse
4.5 / 5
(1.3K)
Fra
kr 1,277
Omni Atlanta Hotel at Centennial Park
Hoteller • Atlanta

Omni Atlanta Hotel at Centennial Park

Øjeblikkelig bekræftelse
4.5 / 5
(3.0K)
Fra
kr 1,648
Hotel Phoenix Centennial Yards
Hoteller • Atlanta

Hotel Phoenix Centennial Yards

Øjeblikkelig bekræftelse
Fra
kr 2,948
Scout Living PCM | Placemakr Atlanta, Apartments by Hilton
Hoteller • Atlanta

Scout Living PCM | Placemakr Atlanta, Apartments by Hilton

Øjeblikkelig bekræftelse
4.6 / 5
(439)
Fra
kr 1,634
Georgia Tech Hotel and Conference Center
Hoteller • Atlanta

Georgia Tech Hotel and Conference Center

Øjeblikkelig bekræftelse
4.8 / 5
(1.7K)
Fra
kr 1,516
Hotel Clermont
Hoteller • Atlanta

Hotel Clermont

Øjeblikkelig bekræftelse
4.7 / 5
(1.0K)
Fra
kr 1,347
JW Marriott Atlanta Downtown
Hoteller • Atlanta

JW Marriott Atlanta Downtown

Øjeblikkelig bekræftelse
3.9 / 5
(1.0K)
Fra
kr 2,507
Hampton Inn & Suites Atlanta Midtown
Hoteller • Atlanta

Hampton Inn & Suites Atlanta Midtown

Øjeblikkelig bekræftelse
4.6 / 5
(1.1K)
Fra
kr 1,368
Hampton Inn Atlanta-Georgia Tech-Downtown
Hoteller • Atlanta

Hampton Inn Atlanta-Georgia Tech-Downtown

Øjeblikkelig bekræftelse
4.3 / 5
(1.0K)
Fra
kr 1,016
Four Seasons Hotel Atlanta
Hoteller • Atlanta

Four Seasons Hotel Atlanta

Øjeblikkelig bekræftelse
4.7 / 5
(930)
Fra
kr 5,456
The Connally Hotel Downtown Atlanta, an Ascend Collection Hotel
Hoteller • Atlanta

The Connally Hotel Downtown Atlanta, an Ascend Collection Hotel

Øjeblikkelig bekræftelse
3.7 / 5
(1.7K)
Fra
kr 766
The Georgian Terrace Hotel
Hoteller • Atlanta

The Georgian Terrace Hotel

Øjeblikkelig bekræftelse
4.3 / 5
(2.8K)
Fra
kr 1,688

Georgia Aquarium Anmeldelser

Jasper ********
2026-07-14 04:09:48
Fantastisk 5.0
loveeee the experience! off to my US bucketlist. Loved the sea lion and dolphin show. it healed my inner child!
Lilach *********
2026-07-09 07:27:35
Fantastisk 5.0
⭐⭐⭐⭐⭐ En fantastisk oplevelse for hele familien! Udstillingerne er sjove, interaktive og overraskende interessante. At lære om Coca-Colas historie, mens man smagte drikkevarer fra hele verden, gjorde besøget uforglemmeligt. Det absolutte højdepunkt var at få taget et billede med Coca-Cola Isbjørnen 🐻❤️ Det var en så utrolig oplevelse og helt klart et af vores yndlingsminder fra Atlanta. Kan varmt anbefales, hvis du er i byen!
Jasper ********
2026-07-14 04:08:35
Fantastisk 5.0
loveeee loveee our stay!!! good location just right outside peach tree center train and 10 minutes walk to coca cola and aquarium.

Populære steder i nærheden af Georgia Aquarium

12K+ besøgende
12K+ besøgende
12K+ besøgende
12K+ besøgende
12K+ besøgende
12K+ besøgende

Ofte stillede spørgsmål om Georgia Aquarium

Er Georgia Aquarium pengene værd?

Er Georgia Aquarium det største i verden?

Hvor lang tid varer delfinshowet i Georgia Aquarium?

Hvad koster billetter til Georgia Aquarium?

Hvilken type dyr har Georgia Aquarium?

Hvor ligger Georgia Aquarium?

Hvor lang tid tager det at gå igennem Georgia Aquarium?

Hvilken tid åbner Georgia Aquarium?

Hvad du bør vide om Georgia Aquarium

Hvis du er i Atlanta, skal du sørge for at besøge Georgia Aquarium, et af de største akvarier i verden. Dette akvarium ligger i det centrale Atlanta og er hjemsted for tusindvis af fascinerende arter fra alle verdenshjørner. En af de bedste udstillinger her er Ocean Voyager, hvor du kan se kæmpestore hvalhajer og yndefulde mantarokker svømme i en enorm tank. Gå ikke glip af det underholdende delfinshow ved Dolphin Coast, som viser disse intelligente skabninger i aktion. Du kan også nyde interaktive udstillinger, som f.eks. at se legesyge søløver og sociale hvidhvaler i deres ekspansive habitater. Med masser af familievenlige attraktioner er Georgia Aquarium et must-visit for alle aldre, hvor du kan opdage havets vidundere, mens du støtter vigtige bevaringsindsatser. Planlæg dit besøg i dag, og dyk ned i et undervandseventyr!
Georgia Aquarium, 225, Baker Street Northwest, Atlanta, Fulton County, Georgia, United States

Udstillinger, du skal se i Georgia Aquarium

Ocean Voyager-udstilling

Gå gennem en enorm underjordisk tunnel for at se hvalhajer og mantarokker i en 24 millioner liter tank. Du får et 360-graders syn på disse blide kæmper og masser af farverige fisk, der svømmer rundt omkring dig.

Cold Water Quest

Se Cold Water Quest-udstillingen, hvor du kan se søde hvide hvaler og legesyge pingviner. Mød seje væsner som den japanske edderkrabbe og sødrager, der elsker kølige vande.

Delfinkysten

Gør dig klar til at se delfiner vise deres færdigheder med spændende hop og tricks ved Dolphin Coast. Deres show er en fornøjelse for familier og gæster i alle aldre. Det er ikke kun sjovt, men lærer dig også om, hvordan delfiner lever, og vigtigheden af bevarelse.

Tropical Diver-udstilling

Træd ind i Tropical Diver-udstillingen for at nyde synet af levende koralrev. De smukke farver på tropiske fisk, der svømmer sammen, kan transportere dig til tropernes varme have. Se levende koraller og farverige fisk som klovnfisk og kejserfisk.

River Scout-udstilling

I River Scout-udstillingen kan du udforske floder og vandløb fra hele verden. Fra alligatorer til piratfisk kan du opdage en række skabninger, der kalder disse ferskvandsbiotoper hjem. Denne udstilling lærer besøgende om vigtigheden af ​​vandlevende liv i floder og deres økologiske roller.

Pier 225

Gå ikke glip af Pier 225, hvor du kan se søløver optræde og fremvise deres sjove personligheder. Søløveshowet er interaktivt og hjælper gæsterne med at lære om disse nysgerrige dyr. Med smarte tricks og vigtige budskaber om bevarelse af livet i havet er det en attraktion, man ikke må gå glip af for familier, der ønsker at nyde og lære på samme tid.

Southern Company River Scout

Udforsk Southern Companys River Scout for at lære om lokale dyreliv fra Georgia, som kystfugle og alligatorer. Denne udstilling viser, hvordan forskellige arter tilpasser sig til at leve i ferskvandsmiljøer, og fremhæver mangfoldigheden af ​​liv i disse områder.

Aquanaut Adventure

Børn vil elske Aquanaut Adventure, som introducerer dem til det vandlige videnskabs vidundere. Denne praktiske udstilling har sjove aktiviteter og udstillinger om bevarelse og havbiologi.