Bang Pa-In Palace

★ 4.8 (15K+ anmeldelser) • 9K+ booket
Overblik
Ting at gøre
Hoteller

Bang Pa-In Palace Billetter og ture

Dags-tur til Ayutthaya-templerne fra Bangkok
Efterårstilbud
Ture • Bangkok

Dags-tur til Ayutthaya-templerne fra Bangkok

Book nu til i morgen
Privat rundvisning
Gratis annullering
4.8 / 5
(3.5K) • 30K+ booket
kr 166
Spar kr 111
Ayutthaya Must-Visit Tour: Sommerpalads, templer, heldags
Efterårstilbud
Ture • Fra Bangkok

Ayutthaya Must-Visit Tour: Sommerpalads, templer, heldags

Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
4.7 / 5
(578) • 10K+ booket
kr 166
Spar kr 71
Bangkok Ayutthaya & Bang Pa-In Palads Lille Gruppetur
Ture • Fra Bangkok

Bangkok Ayutthaya & Bang Pa-In Palads Lille Gruppetur

Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
4.9 / 5
(28) • 100+ booket
Fra
kr 227
Heldagstur til Ayutthaya Historical Park og Bang Pa-In Royal Palace
Efterårstilbud
Ture • Fra Bangkok

Heldagstur til Ayutthaya Historical Park og Bang Pa-In Royal Palace

Book nu til i morgen
Afhentning på hotellet
Privat rundvisning
4.8 / 5
(1.4K) • 10K+ booket
Fra
kr 194
20% rabat vælg muligheder
Ayutthaya Må-Besøges Tur: Sommerpalads, Flydende Marked & Templer
Klook's choice
Ture • Fra Bangkok

Ayutthaya Må-Besøges Tur: Sommerpalads, Flydende Marked & Templer

Book nu til i morgen
Privat rundvisning
Lille gruppe
4.8 / 5
(8.8K) • 100K+ booket
kr 284
10% rabat vælg muligheder
Ayutthaya Wat Mahathat & Flydende Marked Dagstur
Efterårstilbud
Klook's choice
Ture • Fra Bangkok

Ayutthaya Wat Mahathat & Flydende Marked Dagstur

Book nu til i morgen
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
4.2 / 5
(941) • 20K+ booket
kr 311
Spar kr 78
Ayutthaya & Bang Pa-In Palads Heldagshistorisk Oplevelse
Klook's choice
Ture • Fra Bangkok

Ayutthaya & Bang Pa-In Palads Heldagshistorisk Oplevelse

Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
4.8 / 5
(5) • 50+ booket
kr 212
Privat bilcharter, heldagstur til det gamle Ayutthaya
Efterårstilbud
Ture • Fra Bangkok

Privat bilcharter, heldagstur til det gamle Ayutthaya

Afhentning på hotellet
Privat rundvisning
Privat gruppe
4.6 / 5
(506) • 4K+ booket
kr 700
Spar kr 78
Ayutthaya Combi af Café, Templer & Galleri Bådhustur fra Bangkok
Udendørs- og sportsaktiviteter • Ayutthaya (Fra Bangkok)

Ayutthaya Combi af Café, Templer & Galleri Bådhustur fra Bangkok

Afrejse om morgenen
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
5.0 / 5
(3)
Udsolgt
Bangkok: Ayutthaya-templer og bådtur med frokost
Ture • Fra Bangkok

Bangkok: Ayutthaya-templer og bådtur med frokost

Book nu til i morgen
Privat rundvisning
Privat gruppe
5.0 / 5
(3)
kr 574
Ayutthaya heldags UNESCO-tur med luksus Alphard
Ture • Fra Bangkok

Ayutthaya heldags UNESCO-tur med luksus Alphard

Book nu til i morgen
Gratis annullering
Øjeblikkelig bekræftelse
Ny aktivitet
kr 1,017
Bangkok Ayutthaya & Bang Pa-In heldags privat tur
Ture • Fra Bangkok

Bangkok Ayutthaya & Bang Pa-In heldags privat tur

Book nu til i morgen
Afhentning på hotellet
Privat rundvisning
4.8 / 5
(196) • 2K+ booket
kr 296

Hvor skal man bo i Bang Pa-In Palace

SALA Bang Pa-In
Hoteller • Bang Pa-in

SALA Bang Pa-In

Øjeblikkelig bekræftelse
3.8 / 5
(7)
Fra
kr 798.21
Ayutthaya Garden River Home
Hoteller • Bang Pa-in

Ayutthaya Garden River Home

Øjeblikkelig bekræftelse
Fra
kr 240.56
Lom Choi Home Stay Ayutthaya - Hostel
Hoteller • Ayutthaya

Lom Choi Home Stay Ayutthaya - Hostel

Øjeblikkelig bekræftelse
Fra
kr 104.54
N2 Resotel
Hoteller • Bang Pa-in

N2 Resotel

Øjeblikkelig bekræftelse
Fra
kr 238.56

Bang Pa-In Palace Anmeldelser

Klook User
2026-10-18 08:13:48
Fantastisk 5.0
Vi havde sådan en sjov dagstur for alle rejsende. Vores tourguide nummer 2 gjorde et fantastisk stykke arbejde, hun var altid fuld af energi under hele turen og heppede på alle i det varme vejr. Jeg vil helt sikkert anbefale denne tur til andre.
Pocholo ******
2026-10-16 10:41:11
Fantastisk 5.0
Despite the overwhelming humidity and scorching heat of the sun we still had a very pleasant tour. Thanks to Mr Bamboo for sharing insights and information behind the historic remnants of the different kingdoms. He was very informative and accomodating and speaks english well. I highly recommend this to everyone!⭐️🌟⭐️🌟⭐️
Kathleen *************
2026-10-17 09:08:42
Fantastisk 5.0
Turen var fantastisk! Det var virkelig interessant at høre om Ayutthayas historie og hvordan den kongelige linje opstod. Cherry var også en fremragende guide! Meget glad og imødekommende, og jeg satte pris på de små detaljer og sjove fakta, hun delte om de steder, vi havde besøgt. Restauranten, hvor vi spiste frokost, havde også god mad, helt klart god valuta for pengene. Alt i alt var det en fantastisk oplevelse for mig og min ven.
Chen ********
2026-08-26 11:53:48
Fantastisk 5.0
Our holiday tour group had exactly 12 people, and our guide, Xiao Yang, explained the attractions clearly and was very enthusiastic. The biggest advantage of this tour is that they always find a way to pick you up from your hotel, saving you the trip to a designated meeting point. On the return trip, you can also be dropped off at a specified location in the city, which is very convenient.
Klook User
2026-09-07 06:29:30
Fantastisk 5.0
Our guide Mr coconut is very enthusiastic in sharing with us the history of the place we visit. He also added in details like what are the temple strutures like in thailand and how we identify the only one Chapel within a temple. He even have photo spots at the various destination, and help us took photo at those spot! Overall, it was a satisfying day trip!
Minnie *******
2026-08-08 12:35:45
Fantastisk 5.0
Dette er en MUST DO-aktivitet, hvis du tager til Thailand!!! Varmen i Thailand er udmattende, men denne tur startede tidligt, så vi havde gåturen i mindre varmt vejr og masser af tid til at slappe af om eftermiddagen med at drikke, slappe af og spise ude. At have en turguide og transport er også behageligt, da det thailandske vejr ikke er for sjov... det ville have drænet os, hvis vi havde taget offentlig transport. Tusind tak PhiphiTwo for en vidunderlig tur!
Klook User
2026-04-28 12:00:40
Fantastisk 5.0
Great trip, great guide and driver. Well worth the price as it's a full day with varied things to see.
gen *
2026-10-21 03:18:18
Fantastisk 5.0
Ayuthayya is historical site so booking Private Tour is recommended especially for family. Don’t just go there and take picture and leave. You are already using your time, effort and money, so make the make it informative and memorable. Our Guide is Chacha, she was early in our hotel, she’s energetic all the way and knows in and outs of history. Also went thru lunch in a local resto beside the river, food was great, price was reasonable and cheap.
Kai *********
2026-09-10 08:59:55
Fantastisk 5.0
We have a wonderful private tour to Ayutthaya. Our driver Nui did a good job. He is responsible and passionate about his job as our driver and tour guide too. He explained history stories and took a lots of photos for us. The lunch at the prawn restaurant was delicious and good value for money. He also got us the famous local snack “Roti Sai Mai” which he got from the original shop. Sweet and delicious! At the end of the tour, it suddenly rained when we were at the boat for the sunset view. He insisted to wait for a moment. Quite a miracle the weather turned fine after a while. Our boat has been able to start again and we enjoyed the most beautiful sunset with the backdrop of the Ayutthaya ancient temples! Thank you 🙏

Populære steder i nærheden af Bang Pa-In Palace

148K+ besøgende
148K+ besøgende
158K+ besøgende
240K+ besøgende
206K+ besøgende
148K+ besøgende
166K+ besøgende
148K+ besøgende
148K+ besøgende
172K+ besøgende
36K+ besøgende
33K+ besøgende
148K+ besøgende

Ofte stillede spørgsmål om Bang Pa-In Palace

Hvornår er det bedste tidspunkt at besøge Bang Pa-In Sommerpalads i Ayutthaya?

Hvordan kommer jeg til Bang Pa-In Sommerpalads fra Bangkok?

Hvad skal jeg have på, når jeg besøger Bang Pa-In Sommerpalads?

Hvad er åbningstiderne for Bang Pa-In Sommerpalads?

Hvor meget koster det at komme ind i Bang Pa-In Sommerpalads?

Hvad du bør vide om Bang Pa-In Palace

Tag på en rejse til det fortryllende Bang Pa-In Sommerpalads i Ayutthaya, Thailand, hvor historie og kultur kommer til live i en levende udstilling af arkitektoniske vidundere og fredfyldte landskaber. Oplev tiltrækningen ved denne destination, mens du udforsker majestætiske paladser, gamle templer og maleriske ruiner. Træd ind i den fortryllende verden af Bang Pa-In Royal Palace, også kendt som Sommerpaladset, et historisk paladskompleks i Thailand, der engang fungerede som residens for thailandske konger. Beliggende ved siden af Chao Phraya-floden i Bang Pa-in-distriktet, Phra Nakhon Si Ayutthaya-provinsen, er dette palads en sand perle, der venter på at blive udforsket. Undslip varmen og træd ind i et kongeligt eventyrland i Bang Pa-In Sommerpalads i Thailand. Forestil dig at ankomme med kongelig pram, udforske fredfyldte haver og beundre den unikke arkitektur, der blander thailandske, kinesiske og europæiske indflydelser. Oplev den rige historie og kulturelle betydning af dette kongelige tilflugtssted, der tilbyder en fredelig oase væk fra det travle byliv.
Bang Pa-In Palace, Bang Pa-in, Phra Nakhon Si Ayutthaya Province, Thailand

Bemærkelsesværdige vartegn og seværdigheder, du skal besøge

Bang Pa-In Sommerpalads

Gå tilbage i tiden ved Bang Pa-In Sommerpalads, et kompleks fra det 17. århundrede med farverige bygninger, et palads i kinesisk stil, en kongelig residens i europæisk stil og meget mere. Udforsk området til fods eller i golfvogn for en virkelig fordybende oplevelse.

Wat Niwet Thamaprawat

Besøg det unikke Wat Niwet Thamaprawat, et thailandsk buddhistisk tempel, der ligner en kristen kirke. Beundre det livlige gule og hvide ydre, farverige glasmalerier, og modtag en velsignelse fra en munk under dit besøg.

Wat Phananchoeng

Lad dig betage af den enorme Buddha, der er huset i Wat Phananchoeng, hvor tilbedere vikler Buddha ind i orange stof som en del af et helligt ritual. Oplev skønheden på dette spirituelle sted og fordyb dig i de lokale skikke.

Kultur og historie

Fordyb dig i den rige kulturarv og historiske betydning af Bang Pa-In Sommerpalads og Ayutthaya. Oplev de arkitektoniske vidundere, gamle traditioner og spirituelle praksisser, der definerer denne fængslende destination.

Lokale retter

Nyd smagen af Thailand med populære lokale retter og spiseoplevelser. Prøv thailandsk iste, en forfriskende drik lavet med te og kondenseret mælk, og forkæl dig selv med regionens unikke kulinariske lækkerier.

Fredfyldte haver

Udforsk det store område fyldt med frodige græsplæner, vandelementer og fredfyldte kanaler, der tilbyder et fredeligt tilflugtssted for besøgende.

Europæiske påvirkninger

Oplev de europæisk inspirerede statuer og arkitektur, der tilføjer et unikt præg til de traditionelle thailandske paladsomgivelser.