Pingvinkoloni och kängurumatningstur på Phillip Island

100+ bokad
Avresa från Melbourne
Phillip Island
Spara till önskelista
Automatiskt översatt för enklare läsning.Visa original
  • En heldagsutflykt fördjupad i naturens hjärta
  • Njut av sanden, surfen och den friska luften på Phillip Island
  • Interagera med öns djurliv med en erfaren guide, inklusive handmatning av kängurur
  • Vandra längs den karga lavakusten vid The Nobbies, hem till Australiens största koloni av pälssälar
  • En promenad genom – ett besök på fantastiska sandstränder i Cape Woolamai, bredvid häckningsplatsen för muttonfåglar, som har den längsta migrationsvägen i världen! en gammal regnskog fylld med eukalyptus- och ormbunksträd
  • Titta på den berömda pingvinparaden vid solnedgången

Paketalternativ

Välj alternativ Rensa alla

Pakettyp

Grupp om 5

Grupp om 3

Grupp om 12

Grupp om 4

Grupp om 8

Grupp om 10

Grupp om 11

Grupp om 6

Visa mer

Antal

Du kan välja upp till 1 för det här paketet
NZ$ 2,065.29

Fyll i alla obligatoriska fält för att fortsätta

Vad du kan förvänta dig

Fly storstadens brus med ett heldagsäventyr till Phillip Island, bara 90 minuter söder om Melbourne. Upplev karga stränder, ett rikt djurliv och en fridfull tillflyktsort från stadslivet. Besök Maru Animal Park för att träffa koalor och kängurur, med chansen att mata kängurur för hand. Utforska Nobbies boardwalk, där pälssälar, wallabies och gäss strövar fritt. Avsluta dagen med den oförglömliga Pingvinparaden när hundratals pingviner vagglar från stranden till sina hålor vid solnedgången. Phillip Island är perfekt för djurälskare, fotografer och äventyrare och erbjuder en unik flykt.

Handmatning av kängurur i Maru fristad
Mata bedårande kängurur för hand på Maru Sanctuary, vilket skapar ett unikt och oförglömligt möte med vilda djur.
Privata grupper på Nobbies
Njut av den exklusiva skönheten i Nobbies med din privata grupp, omgiven av hisnande kustlandskap
Sälklippan
Förundras över Seal Rock, världens näst största sälkoloni, som visar upp naturens anmärkningsvärda mångfald
Woolamai Beach
Njut av lugnet på Woolamai Beach, där gyllene sand möter kristallklart vatten för ultimat avkoppling.
Pingvinparad
Bevittna den magiska pingvinparaden när hundratals bedårande pingviner återvänder till sina boningar i solnedgången
Pingvinupplevelse
Fördjupa dig i en extraordinär pingvinupplevelse och avslöja dessa otroliga varelsers fascinerande liv.
Söta pingviner
Förtjus dig i den oemotståndliga charmen hos söta pingviner, som fångar hjärtan med sina bedårande upptåg på Phillip Island

Recensioner

Granska för: Grupp om 9

Ben...är den fantastiska värden som bryr sig om arrangemanget. Matthew, vår guide, är supertrevlig och informativ med stor hjälp och flexibilitet. Jag rekommenderar verkligen detta när du är i Melbourne och behöver en utflykt.

Visa original (översatt recension)
Hjälpsam

Kontakta oss

Har du en fråga om den här aktiviteten? Fråga oss i vår livechatt!

Du kanske också gillar...

Healesville Dagsutflykter

Dagsutflykt till Puffing Billy ånglok och Wildlife Zoo

Kostnadsfri avbokning
5.0 50+ bokad
NZ$ 394.85
Melbourne Dagsutflykter

Penguin Parade, Mjölkningsfarm & Koalapark - En dagstur

Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
4.8 200+ bokad
NZ$ 179.79
Phillip Island Djurparker och akvarier

Phillip Island Nature Parks - 3 Park Combo Pass

Boka nu inför imorgon
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
4.7 (160) 10K+ bokad
Från NZ$ 71.29
Melbourne Vilda djur

Melbourne Pingviner Koalor Kängurur TOUR-Melbourne City Tour JEWELS

Boka nu inför imorgon
Morgonavgång
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
NZ$ 234.89
Victoria Dagsutflykter

Pingvinparaden Phillip Island Tour från Melbourne

Upphämtning vid hotellet
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
4.7 (108) 2K+ bokad
NZ$ 218.69
Victoria Dagsutflykter

Melbourne Puffing Billy Train & Healesville Sanctuary & Winery Tour

Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
4.9 (21) 500+ bokad
NZ$ 253.90
Victoria Dagsutflykter

Heldagsguidad tur från Melbourne till Phillip Island med pingvinkoloni

Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
4.6 (36) 700+ bokad
NZ$ 179.79
Phillip Island Parker och trädgårdar

Biljett till Churchill Island på Phillip Island

Boka nu inför imorgon
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
4.6 (55) 6K+ bokad
NZ$ 20.19 NZ$ 21.29
Victoria Vilda djur

Phillip Island vin-, mat- och pingvinparadstur i liten grupp från Melbourne

Morgonavgång
7+ timmar
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
4.8 (12) 200+ bokad
Från NZ$ 267.29

Om operatören

Populära sevärdheter

Vanliga frågor och svar