Guidad dagstur till Cameron Highlands med lunch (SIC)

4.4 / 5
558 recensioner
7K+ bokad
Avresa från Kuala Lumpur
Cameron Highlands
Spara till önskelista
Förbättrade hälso- och hygienåtgärder implementeras för denna aktivitet. Vänligen kontrollera aktivitetens höjdpunkter nedan för mer information.
Automatiskt översatt för enklare läsning.Visa original
  • Lämna det livliga Kuala Lumpur för ett fantastiskt vildmarksäventyr i Cameron Highlands
  • Lär dig om te-produktion, besök bi- och fjärilsfarmer och njut av fantastiska vyer över dalen
  • Smaka och plocka färska jordgubbar på den lokala jordgubbsgården och svalka dig vid ett vattenfall
  • Bege dig till frukt- och grönsaksmarknaden för att njuta av färska produkter och försök att pruta som en lokalbo
Erbjudanden för dig
20 rabatt
REA

Paketalternativ

Välj alternativ Rensa alla

Pakettyp

Anslutningstur (med hotellupphämtning)

Anslutningstur (Möts på plats)

20% rabatt

Antal

RON 318.35RON 397.89

Fyll i alla obligatoriska fält för att fortsätta

Vad du kan förvänta dig

Byt ut hettan och bullret i Kuala Lumpurs trånga skyskrapslandskap mot en avkopplande dag i Cameron Highlands, Malaysias främsta producent av grönsaker och frukt. Res till de fantastiska kullområdena med teplantager, trädgårdar, vattenfall och mer. Börja med en bekväm hotellhämtning från staden och bege dig till vildmarken. Börja med ett besök på en teplantage innan du går till de färgglada fjärils- och bigårdarna. Svalka dig med ett stopp vid ett vackert vattenfall och bege dig till en jordgubbsodling för att plocka färska jordgubbar medan du njuter av en hisnande utsikt över det smaragdgröna landskapet och får ta med dig en låda jordgubbar hem. Avsluta resan med ett besök på den lokala frukt- och grönsaksmarknaden.

Teplantage i Cameron Highlands
Besök en teplantage och lär dig allt om produktion
Dagstur till Cameron Highlands
Dagstur till Cameron Highlands
Dagstur till Cameron Highlands
Dagstur till Cameron Highlands
Dagstur till Cameron Highlands
Dagstur till Cameron Highlands
Dagstur till Cameron Highlands
Dagstur till Cameron Highlands
Dagstur till Cameron Highlands
Dagstur till Cameron Highlands
Dagstur till Cameron Highlands
Dagstur till Cameron Highlands
Dagstur till Cameron Highlands
Dagstur till Cameron Highlands
Vattenfall i Cameron Highlands
Koppla av och svalka dig vid ett forsande vattenfall
Dagstur till Cameron Highlands med lunch (SIC)
Dagstur till Cameron Highlands med lunch (SIC)

Recensioner

4.4 / 5
Toppen
558 recensioner
Guide
4.6
Reseplan
4.2
Överföringskvalitet
4.5
Prisvärt
4.2
Sortera efter:
Filtrera efter:
Alla Med foton Endast engelska
Granska för: Anslutningstur (Möts på plats)

Den här turen var trevlig! Man får se lite av Cameron Highlands på en dag, vilket är perfekt för dem som vill resa men inte har så mycket tid. Teplantagen, jordgubbsfarmen och vattenfallet var mina favoriter. Marknaden/den pittoreska platsen var okej, om du åker på en helg var beredd på mycket folk. Reseledaren var också mycket trevlig, han bjöd alla på jordgubbar, gav oss en flaska vatten och köpte även frukt från en butik i slutet av resan så att vi alla kunde prova lite lokal frukt. Det var väldigt snällt av dem. Jag rekommenderar också starkt att ta med en tröja. Det är iskallt på bussen på grund av förändringen i luftfuktighet från KL till Cameron Highlands.

Visa original (översatt recension)
Hjälpsam
Granska för: Anslutningstur (Möts på plats)

Min resa till Cameron Highlands var en underbar upplevelse från början till slut. Vår guide, herr Darwin, och chaufför, herr Robert, var båda mycket professionella och erfarna. Trots de slingrande vägarna körde herr Robert smidigt och säkert, vilket gjorde resan mycket bekväm. Herr Darwin berikade resan med sina utmärkta förklaringar om områdets historia och kultur, och han såg till att vi besökte alla närliggande attraktioner. Höjdpunkten var hans omtänksamma gest att ge var och en av oss färska jordgubbar som souvenir – det var en så vänlig detalj. Vi njöt också av en utsökt lunch som ingick i turen, vilket bidrog till den totala upplevelsen. Platsen i sig är verkligen värd att besöka, med sin natursköna skönhet och avkopplande atmosfär. Sammantaget var turen välorganiserad, smidig och minnesvärd. Jag skulle varmt rekommendera den till alla som planerar ett besök i Cameron Highlands.

Visa original (översatt recension)
Hjälpsam
Granska för: Anslutningstur (med hotellupphämtning)

Vi hade en fantastisk dag med Melvin som vår guide. Han är mycket kunnig, vältalig, tålmodig och lättillgänglig. Föraren (jag fick inte hans namn) är också en mycket säker och skicklig förare. Bussresan var smidig och bekväm. Denna resa är ett måste om du är i KL.

Visa original (översatt recension)
Hjälpsam
Granska för: Anslutningstur (Möts på plats)

Cameron-turen var underbar, även om den började tidigt på morgonen för att undvika den värsta trafiken. Melvin, vår guide, var från närområdet och hade god kunskap om tennproduktionen i Ipoh. Melvin gav insiktsfulla kommentarer under turen samt praktiska och hjälpsamma råd.

Visa original (översatt recension)
Hjälpsam
Granska för: Anslutningstur (Möts på plats)

Som en europeisk resenär tyckte jag personligen att de två första stoppen på turen var mindre engagerande. Dagens verkliga höjdpunkter var den autentiska lunchen på golfbanan och besöket på teplantagen i Cameron Valley Highlands, vilket är huvudskälet till att delta i denna tur. Organisationen var utmärkt: bussen kom i tid, sätena var rymliga och bekväma, och chauffören körde mycket försiktigt, vilket uppskattades stort. Luftkonditioneringen var ganska kall för oss, då vi inte är särskilt vana vid det, men detta är förstås en mindre detalj. Vår guide, Sasi, var enastående – professionell, kunnig och tydligt stolt över att dela med sig av sitt malaysiska arv. Han hittade en bra balans mellan att vara informativ och underhållande, och lade ofta till humor samtidigt som han gav historisk bakgrund och sammanhang till platserna vi besökte. Sammantaget rekommenderas denna dagstur varmt för resenärer som vill ha en bra introduktion och en glimt av Cameron Highlands naturliga skönhet.

Visa original (översatt recension)
Hjälpsam
Granska för: Anslutningstur (Möts på plats)

Överlag mycket nöjd med turen. Teplantagen är så vacker att promenera runt på. Reseledaren (Gerald) var mycket informativ, hjälpsam och glad. Bussföraren (Dass) var också bra, transporten var säker och smidig.

Visa original (översatt recension)
Hjälpsam
Granska för: Anslutningstur (Möts på plats)

Detta är en fantastisk tur. Om du är i KL/Ipoh, missa inte en tur till Cameron Highlands. Vår guide, herr Melvin, är utmärkt. Han delade med sig av massor av information. Han verkar vara en erfaren guide. Maten på golfklubben är välsmakande. Lite otur för oss, det regnade mycket. Men ja, det var ändå bra. Tack.

Visa original (översatt recension)
Hjälpsam
Granska för: Anslutningstur (med hotellupphämtning)

Turen var utmärkt. Vi besökte alla platser enligt resplanen. Guiden var mycket artig och vänlig. Han tog oss till och med till en Orang Asli-by där de visade oss blåsröret som används för att jaga djur. Lunchen som arrangerades på Golfklubben var mycket god. Atmosfären var fantastisk. Vi njöt verkligen av resan.

Visa original (översatt recension)
Hjälpsam
Granska för: Anslutningstur (med hotellupphämtning)

Vi hade en fantastisk upplevelse. Upphämtningen var i tid. Vi hade Sasi som vår guide. Sasi var en underbar guide. Han var vänlig och kunnig. Lunchen som serverades var redan mycket god. Vi hade en fantastisk tid. Rekommenderas varmt!

Visa original (översatt recension)
Hjälpsam
Granska för: Anslutningstur (Möts på plats)

Massor att se och göra. Fantastisk guide Mac Paul!! Enastående reseguide. Vackra vyer. En så bra upplevelse. Tesalongen borde erbjuda provsmakningar då jag inte hade någon aning om hur de olika teerna smakade. Jag ville inte köpa en hel mugg när jag inte visste om jag skulle tycka om det.

Visa original (översatt recension)
Hjälpsam

Bra att veta

Information om hotellhämtning

  • Endast för kunder som har bokat en Join-In Tour (grupp om 2+)
  • Välj ditt hotell på kassasidan. Om ditt hotell ligger utanför täckningsområdet, välj närmaste hotell eller N/A. Möt upp vid Berjaya Times Square huvudentré (framför Starbucks Coffee)
  • Operatören kommer att bekräfta din hämtningstid och förarinformation en dag före sent på kvällen före kl. 20.00 (GMT+8) via e-post

Hotellhämtningsområde och -tid

Mötesplats

  • Mötesplats: Berjaya Times Square huvudentré (framför Starbucks Coffee) om ditt hotell ligger utanför täckningsområdet
  • Adress: Imbi, 55100 Kuala Lumpur, Federal Territory of Kuala Lumpur
  • Se kartan för hjälp
  • Operatören kommer att bekräfta din hämtningstid och förarinformation en dag före sent på kvällen före kl. 20.00 (GMT+8) via e-post

Insidertips:

  • Ta med en jacka och bär bekväma promenadskor för den här resan

Kontakta oss

Har du en fråga om den här aktiviteten? Fråga oss i vår livechatt!

Du kanske också gillar...

Cameron Highlands Vandring

Explorerares drömresmål

Boka nu inför imorgon
Privat rundtur
Kostnadsfri avbokning
4.7 (20) 900+ bokad
RON 49.35
Cameron Highlands Dagsutflykter

Privat dagstur till Cameron Highlands från Ipoh

Privat rundtur
Privat grupp
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
4.8 (31) 300+ bokad
RON 450.95
Cameron Highlands Dagsutflykter

Halvdagstur till Cameron Highlands och Mossy Forest

Upphämtning vid hotellet
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
4.7 (586) 10K+ bokad
RON 73.29
Cameron Highlands Dagsutflykter

Privat eller gemensam dagstur till Cameron Highlands från Kuala Lumpur

Boka nu inför imorgon
Privat rundtur
Liten grupp
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
4.4 (75) 1K+ bokad
RON 377.69
Cameron Highlands Dagsutflykter

Heldags sightseeingtur i Cameron Highlands

Boka nu inför imorgon
Privat rundtur
Liten grupp
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
4.5 (23) 900+ bokad
RON 121.75
Kuala Lumpur Observationsdäck

PETRONAS Twin Towers-biljett

4.6 (2,079) 60K+ bokad
Från RON 24.80
Genting Highlands Temaparker

Genting SkyWorlds nöjesparkbiljett

Hoppa över kön
Omedelbar bekräftelse
4.6 (9,118) 1M+ bokad
RON 73.29
Cameron Highlands Vandring

Heldagsutflykt till Cameron Highlands

Boka nu inför imorgon
Privat rundtur
Liten grupp
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
4.3 (100) 2K+ bokad
RON 140.95
Batang Padang District Dagsutflykter

Kuala Lumpur Cameron Highlands heldags privat naturrundtur

Boka nu inför imorgon
Upphämtning vid hotellet
Privat rundtur
Privat grupp
Kostnadsfri avbokning
Omedelbar bekräftelse
400+ bokad
RON 232.55

Om operatören

Populära sevärdheter

Vanliga frågor och svar